PolskaMiller: Olejniczak był "posłańcem" Kwaśniewskiego

Miller: Olejniczak był "posłańcem" Kwaśniewskiego

Były premier Leszek Miller złożył w łódzkim kole SLD oficjalną rezygnację z członkostwa w partii. Jego zdaniem, decydujący głos w tym, że nie znalazł się on na listach wyborczych koalicji LiD, miał były prezydent Aleksander Kwaśniewski, a szef SLD jego Wojciech Olejniczak był "posłańcem".

Miller: Olejniczak był "posłańcem" Kwaśniewskiego
Źródło zdjęć: © PAP

Miller zapewnił dziennikarzy, że nie przyjechał do Łodzi na spotkanie z liderem Samoobrony Andrzejem Lepperem, który także gościł w tym mieście.

Nieprawdziwa jest teza, że przyjechałem żeby spotkać się z Andrzejem Lepperem. Przyjechałem, żeby pożegnać się z moimi kolegami i przyjaciółmi - mówił były premier.

Dodał, że od pewnego czasu słyszy zachęty rozmaitych polityków pod swoim adresem. Zapewnił jednak, że nie prowadzi rozmów z żadnym ugrupowaniem.

Nie zamierzam organizować castingu partii, które mi się najbardziej lub mniej bardziej podobają. Czas ucieka, ale jeszcze jest go wystarczająco dużo - powiedział Miller. Sam Lepper powiedział w poniedziałek, że nie prowadził rozmów z Millerem o jego kandydowaniu do parlamentu z list Samoobrony.

Miller pytany, czy rezygnuje ze startu w wyborach, stwierdził, że "dzisiaj nie może odpowiedzieć na to pytanie". Były premier powiedział, że przyjechał do Łodzi, aby złożyć formalny wniosek o rezygnacji z członkostwa w SLD.

Legitymację partyjną zachowuję, bo to jest dla mnie zbyt droga pamiątka - zaznaczył. Zapowiedział, że nie wycofa się z deklaracji o wyjściu z Sojuszu.

Pytany, kto zdecydował o tym, że nie znalazł się na liście wyborczej - Aleksander Kwaśniewski czy Wojciech Olejniczak - Miller przyznał, że - według niego - "decydujący głos miał Aleksander Kwaśniewski, a Wojciech Olejniczak był jego posłańcem".

Miller powiedział, że poważnie rozważał start do Senatu jako kandydat niezależny, ale miał zbyt mało czasu, żeby zarejestrować komitet wyborczy. Wśród lokalnych działaczy SLD krążyła w kuluarach informacja, że były premier może utworzyć własne ugrupowanie polityczne. Miller pytany, czy zamierza tworzyć nową partię lewicową przyznał, że "tworzenie partii lewicowych to jest droga przez mękę", a on już kiedyś przez to przeszedł.

Podkreślił jednak, że żaden prawdziwy polityk "nie powie nigdy - nigdy". A jeżeli powie nigdy, to nie jest prawdziwym politykiem - uważa Miller.

Zapowiedział, że jeśli będzie miał składać jakąś poważną deklarację polityczną, to zrobi to w Łodzi.

Miller zrezygnował w sobotę z członkostwa w SLD, protestując w ten sposób przeciw decyzji kierownictwa partii o nierekomendowaniu jego osoby jako kandydata SLD na listach wyborczych centrolewicowej koalicji Lewica i Demokraci (SLD, SdPl, PD, UP).

Były premier od kilku tygodni walczył, aby otrzymać poparcie władz partii i kandydować do Sejmu z Łodzi. Otrzymał rekomendację rady miejskiej i rady wojewódzkiej SLD w Łodzi, ale liderzy partii m.in. Wojciech Olejniczak zapowiedzieli już wcześniej, że nie znajdzie się on na liście LiD. Stanowisko takie podtrzymał zarząd i Rada Krajowa Sojuszu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)