PolskaMiller o współpracy transatlantyckiej

Miller o współpracy transatlantyckiej

Solidarność narodów, korzyść ze współpracy, niepodważanie wiodącej roli USA w polityce światowej i roli Europy oraz elastyczna i sprawdzona forma instytucjonalna wyrażania wspólnoty interesów - to według premiera Leszka Millera cztery elementy skutecznej współpracy transatlantyckiej. W środę Miller, jako przewodniczący SLD, spotkał się z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, akredytowanego w Polsce.

12.02.2003 14:20

Pierwszy element skutecznej współpracy transatlantyckiej to - według Millera - oparcie jej na pojęciu solidarności narodów. "Nasz kraj Polska, korzystała z amerykańskiej solidarności w XX stuleciu, łącznie z okresem I i II wojny światowej - teraz Polska powinna okazać swoją solidarność" - mówił premier.

"Po drugie musi to być proces dwukierunkowy, innymi słowy z tej współpracy muszą odnosić korzyści wszyscy zainteresowani; Stany Zjednoczone powinny dostrzegać polityczne i ekonomiczne korzyści z partnerskiej współpracy z Europą - z drugiej strony Europa musi uznawać zarówno korzyści polityczne, militarne i także te związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wynikające z partnerskiej postawy USA" - zwracał się do dyplomatów Miller.

Trzeci element, jaki wymienił premier, to niepodważanie "wiodącej roli Stanów Zjednoczonych w polityce światowej" jak i nie umniejszanie "roli Europy jako niezależnego podmiotu tej polityki". Jak wyjaśniał premier, "aby amerykańskie przywództwo było naprawdę skuteczne, musi mieć wbudowany mechanizm uznania i szacunku dla interesów innych państw".

Po czwarte - jak mówił premier - "wspólnota interesów musi znaleźć swe wyrażenie w elastycznej i sprawdzonej formie instytucjonalnej". Te formy to obecnie NATO i Unia Europejska.

"Rozszerzający się i zmieniający Sojusz Północnoatlantycki nadal zapewnia właściwe ramy transatlantyckiej współpracy. Również rozszerzające się i pogłębiające więzi Unii Europejskiej predystynują ją do roli głównego partnera Stanów Zjednoczonych" - powiedział premier. (jask)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)