Miller: nie zostałem wprowadzony w błąd przez ABW
Premier Leszek Miller zapewnił w Sejmie, że nie został wprowadzony w błąd przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego przed powołaniem Aleksandra Naumana na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Pytanie w tej sprawie zadał poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Wasserman.
Wasserman chciał wiedzieć, czy Miller powołał Naumana na stanowisko prezesa Funduszu, ponieważ został wprowadzony w błąd przez szefa Agencji Andrzeja Barcikowskiego, czy też wiedza Barcikowskiego na temat Naumana była uboższa od wiedzy dziennikarzy. Dziennikarze ujawnili między innymi, że Aleksander Nauman był współwłaścicielem firmy, która doprowadziła polskie szpitale do zadłużenia.
Według premiera w materiale ABW z 1997 roku pojawia się nazwisko Naumana, gdy ten był członkiem zarządu jednej z warszawskich spółek. Premier podkreślił jednak, że funkcję tę Nauman pełnił przed zaistnieniem tak zwanych fikcyjnych darowizn, które doprowadziły szpitale do zadłużenia.
Leszek Miller powiedział w Sejmie, że zarzuty wobec firmy HP-MED Ltd. nie znajdują potwierdzenia w materiałach ABW. Premier zapewnił ponadto, że nie uzyskano żadnych dowodów na żądanie korzyści majątkowych przez Naumana oraz byłego szefa gabinetu politycznego Mariusza Łapińskiego - Waldemara Deszczyńskiego. Łapiński, Nauman i Deszczyński stali się obiektem zinteresowania mediów w związku z podejrzeniami o nieprawidłowe kierowanie resortem zdrowia oraz zamieszaniem w aferę lekową, połączoną z propozycjami korupcyjnymi.
Premier przypomniał, że Aleksander Nauman został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia na wniosek ówczesnego szefa resortu, Mariusza Łapińskiego. Po zmianie kierownictwa resortu stosunki między Naumanem a nowym ministrem zdrowia Markiem Balickim nie układały się najlepiej. Premier uznał jednak - jak podkreślił w Sejmie - że niechęć osobista nie mogła mieć wpływu na nominację Naumana.