Trwa ładowanie...
d3d6a0j
16-02-2007 20:05

Milicjanci intensywnie uczą się języków przed olimpiadą

W Soczi, rosyjskim mieście
kandydującym do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich 2014
roku, pierwszy tysiąc milicjantów otrzyma wkrótce kieszonkowe
wydanie rozmówek, by zdołać się porozumieć po angielsku, francusku
i niemiecku z gośćmi ewentualnej olimpiady.

d3d6a0j
d3d6a0j

Informujący o tym dziennik "Rossijskaja gazieta" pisze, że do rozmówek zatytułowanych "Olimpijskie Soczi" włączono ok. 300 zwrotów, których stróże porządku używają najczęściej w rozmowie z obywatelami.

"Jakie dyscypliny sportowe są popularne w Pani, Pana kraju?" - tak milicjant po rutynowym "hallo", "bon jour" czy "guten Tag" może zagaić rozmowę z obcokrajowcami.

Potem może spytać o przynależność cudzoziemców do klubu sportowego i powiedzieć, czy sam uprawia jakiś sport. Im dłuższa rozmowa, tym szerszy krąg tematów, wśród których, jak pisze dziennik, są też osobiste, jak np. uwaga: "Moja rodzina zazwyczaj ogląda mecze piłkarskie na stadionie".

Jeśli funkcjonariusz skonstatuje, że zamorski gość koniecznie chce prowadzić samochód, mimo że jego reakcje wskazują, że robić tego nie powinien, ma grzecznie powiedzieć: "W takim stanie kierować samochodem nie wolno. Pan (Pani) musi odpocząć".

Na razie milicjantów w Soczi podzielono na dwie grupy: tych, którzy przynajmniej trochę znają języki obce, i tych, co to ani w ząb. Dla obu grup już prowadzone są zajęcia.

Wybór organizatora zimowych igrzysk olimpijskich 2014 roku ma nastąpić w lipcu roku 2007.

d3d6a0j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d6a0j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj