Trwa ładowanie...

Miliardy na budowę muru z Meksykiem. Przedstawiono plan

Resort bezpieczeństwa narodowego USA przedstawił grupie senatorów plan budowy muru na granicy z Meksykiem. Ustawodawcy poznali również koszt tej operacji, który opiewa na sumę 18 mld dolarów.

Miliardy na budowę muru z Meksykiem. Przedstawiono planŹródło: East News
d30foh4
d30foh4

Mury mają pojawić się na długości ponad 1600 km. To prawie połowa granicy USA z Meksykiem, która liczy ponad 3000 km. Projekty przewidują wymianę starych barier o długości ok. 1052 km i budowę nowych zapór na odcinku ok. 560 km.

Jak przyznają senatorzy, opracowanie budowy muru jest jak dotąd najbardziej szczegółowym planem realizacji kontrowersyjnej obietnicy wyborczej Donald Trumpa. Już wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślał, że ostatecznie "mur" nie będzie zbudowany na całej długości południowej granicy, ale "będzie miał łączną długość od 1,1 tys. do 1,4 tys. km".

ZOBACZ WIDEO: Członkowie rządu Libanu protestują przeciwko Trumpowi

- Nie musimy budować muru wzdłuż całej granicy, bo jest wiele naturalnych przeszkód. Mamy góry, mamy kilka gwałtownych, niebezpiecznych rzek, są tereny tak niedostępne, że nikt właściwie nie próbuje przekroczyć tam granicy - powiedział Trump w lipcu.

d30foh4

Podczas kampanii wyborczej Donald Trump oszacował, że koszt budowy muru wyniesie ok. 8 mld dolarów. Jednak kosztorys stworzony przez amerykański resort bezpieczeństwa opiewa na 18 mld dolarów w ciągu 10 lat.

Budowa muru na południowej granicy Stanów Zjednocoznych to jeden z elementów ogólnego planu Białego Domu dotyczącego poprawy bezpieczeństwa amerykańskich granic. Zapory mają zabezpieczać przed nielegalną imigracją i przemytem narkotyków.

Prezydent Donald Trump już zwrócił się do Kongresu o przeznaczenie 1,6 mld dolarów na budowę pierwszej fazy muru. Ma mieć długośc ok. 120 km i przede wszystkim ma zabezpieczać granicę Meksyku z Teksasem. Z tym nie zgadzają się senatrowie z Partii Demokratycznej, którzy twierdzą, że byłoby to "marnotrawieniem pieniędzy podatników".

d30foh4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30foh4
Więcej tematów