Trwa ładowanie...
depj1gi

Mieszkańcy Sulmierzyc odwołali w referendum burmistrza oskarżonego o korupcję

• W niedzielnym referendum w Sulmierzycach w powiecie krotoszyńskim ok. 90 proc. głosujących wyborców opowiedziało się za odwołaniem ze stanowiska burmistrza Piotra K.
• Rok temu burmistrz został zatrzymany przez CBA
• Prokuratura oskarża go o wzięcie 20 tys. zł łapówki
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piotr K. jest oskarżony o wzięcie ponad 20 tys. zł łapówki.
Piotr K. jest oskarżony o wzięcie ponad 20 tys. zł łapówki. (Urząd Miejski w Sulmierzycach)
depj1gi

25 marca 2015 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Piotra K., który kilka miesięcy wcześniej rozpoczął swoją drugą kadencję na stanowisku burmistrza Sulmierzyc. Zatrzymanie miało związek z podejrzeniem, że K. wziął łapówkę. Szczegóły prokuratura podała dopiero po sformułowaniu aktu oskarżenia.

- W skierowanym w dniu 29 czerwca 2015r. do Sądu Rejonowego w Krotoszynie akcie oskarżenia wymienionemu zarzucono, że w związku z pełnieniem funkcji burmistrza Sulmierzyc przyjął korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w łącznej kwocie ponad 20 tys. zł. Ich przyjęcie, co zaznaczono w zarzucie, było związane z działaniami inwestycyjnymi na terenie gminy, dotyczącymi modernizacji budynku szkoły – wyjaśniał w czerwcu 2015 r. Janusz Walczak, zastępca Prokuratora Okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Piotr K. został natychmiast wyrzucony z szeregów Platformy Obywatelskiej, której wcześniej był członkiem.

depj1gi

Nie czekając na wyrok sądu, rada miejska podjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum, w którym mieszkańcy Sulmierzyc mieli zdecydować, czy są za odwołaniem burmistrza. Głosowanie przeprowadzono w niedzielę, 6 marca. Aby było ono ważne, musiało wziąć w nim udział przynajmniej 3/5 liczby mieszkańców, którzy brali udział w ostatnich wyborach samorządowych. W przypadku Sulmierzyc oznaczało to 898 osób.

Ze wstępnych, na razie nieoficjalnych danych wynika, że wymagana frekwencja została osiągnięta. Według „Gazety Krotoszyńskiej” w niedzielę do urn poszło 966 osób, z czego 882 opowiedziało się za odwołaniem burmistrza, czyli około 90 proc. Wszystko zatem wskazuje, że wkrótce mieszkańcy Sulmierzyc będą wybierać nowego włodarza miasta.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

depj1gi

Podziel się opinią

Share

depj1gi

depj1gi
Więcej tematów