Trwa ładowanie...

Mieszkańcy Adamowa pili wodę skażoną bakteriami kałowymi. Bo urząd gminy nie mógł ostrzec ludzi

Wodociąg ''Potoczek'' był zanieczyszczony bakterią E. coli. Sanepid wydał ostrzeżenie 10 sierpnia. Ale woda została skażona już wcześniej. Urząd Gminy wyjaśnił, że nie mógł zaalarmować mieszkańców, ale niektórzy o problemie wiedzieli.

Share
Mieszkańcy Adamowa pili wodę skażoną bakteriami kałowymi. Bo urząd gminy nie mógł ostrzec ludzi
Źródło: Fotolia
d1pnii9

Oficjalnie sanepid wydał ostrzeżenie o skażeniu wody 10 sierpnia. Ujęcie ''Potoczek'' zaopatrujące miejscowości Adamów i Potoczek Kolonia zostało zanieczyszczone bakterią E. coli. Ale okazuje się, że mieszkańcy przez kilka dni pili trującą wodę.

"To skandal. Małe dzieci, ludzie starsi i chorzy pili skażoną wodę" - oburza się jedna z mieszkanek Adamowa na łamach "Dziennika Wschodniego". Chce pozostać anonimowa, bo boi się władz gminy. "Przecież człowiek się myje, płucze usta, pije tę wodę i to w dużych ilościach, bo są upały" - dodała. Bo plotka o skażeniu jakoś dotarła do mieszkańców Adamowa

d1pnii9

"Podobno urzędnicy wiedzieli już trzy dni wcześniej, ale nikomu nic nie powiedzieli" - przyznał z kolei pan Bartosz.

Skażona woda w Adamowie. Cześć osób wiedziała wcześniej

Urząd Gminy przyznał, że informacje o skażeniu były, ale czekali na oficjalne testy wody z sanepidu. "Nie mogliśmy wtedy nikogo o tym informować, bo nie mieliśmy pewności, że bakteria jest" - wyjaśnił Piotr Nogas, inspektor ds. gospodarki komunalnej. Ale okazuje się, że niektórzy ostrzeżenie jednak dostali.

google maps
Źródło: google maps

"Jak dowiedzieliśmy się o podejrzeniach, zadzwoniłem do zakładu przetwórstwa owoców i do największych rolników prowadzących m.in. hodowlę drobiu" – potwierdził Nogas w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim". "Ze względu na ich procedury produkcyjne musiałem im przekazać, że planujemy profilaktyczne chlorowanie wody" - wyjaśnił. Dodał przy tym, że nie poinformował mieszkańców, a wszystko "zostało wykonane zgodnie z przepisami".

W końcu sanepid wydał ostrzeżenie. "W przypadku wystapienie jakichkolwiek niepokojących objawów zdrowotnych, należy zgłosić się do lekarza bez zbędnej zwłoki. Producentów żywności, świadczeniobiorów i usługodawców uznaje się za powiadomionych o niezgodności wody z wymaganiami sanitarnymi" - czytamy w dokumencie.

d1pnii9

Woda została skażona bakterią E. coli i można ją spożywać tylko po długotrwałym przegotowaniu. Inaczej jej wypicie może wywoływać wymioty i biegunkę, a u niektórych osób bardzo ciężkie infekcje, włącznie z zapaleniem opon mózgowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Tak smażalnie oszukują swoich klientów. Przez ich praktyki płacisz więcej za ryby

d1pnii9

Podziel się opinią

Share
d1pnii9
d1pnii9
Więcej tematów