Międzynarodowy plan pojednania dla Macedonii
Ramowy plan pojednania między społecznością słowiańską i albańską w Macedonii przedstawili w sobotę prezydentowi Borisowi Trajkovskiemu i liderom partii reprezentowanych w rządzie (w tym partii albańskiej mniejszości), wysłannicy UE i USA.
Jest to podstawa do dalszych negocjacji. Teraz potrzebne są uwagi i poprawki do tego dokumentu - powiedział wysłannik UE Francois Leotard. Podkreślił, że plan opracowany przez międzynarodowych i macedońskich ekspertów to dopiero początek procesu politycznego, który ma doprowadzić do zakończenia albańskiej rebelii w Macedonii.
Według agencji ITAR-TASS, dokument jest w istocie projektem poprawek do macedońskiej konstytucji, które mają ją dostosować do żądań wysuwanych przez przywódców albańskich. Proponuje się w nim m.in. kantonalny ustrój Macedonii i wprowadzenie języka albańskiego do parlamentu, jednak bez przyznawania mu statusu drugiego języka oficjalnego.
Strony sporu zgodziły się, że przedstawiony im dokument będzie jedynym negocjowanym dokumentem podczas mających się rozpocząć w poniedziałek rozmów. Tym samym wszystkie poprzednie plany pokojowe nie będą brane pod uwagę - powiedział anonimowy zachodni dyplomata.
Wcześniej w sobotę dwie główne partie albańskie w Macedonii opublikowały listę żądań, zasadniczo różniących się od tych, które od kilku tygodni blokują proces pokojowy.
Albańczycy, którzy stanowią prawie 1/3 ludności Macedonii, od lutego z bronią w ręku walczą o zrównanie ich praw z prawami słowiańskiej ludności kraju. Zapowiedzieli, że broń złożą, jeśli zostanie osiągnięte satysfakcjonujące ich porozumienie polityczne. (ck)