Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Dialog"
Spektaklem holenderskiego teatru Hotel Modern
"Wielka wojna" rozpoczeła się we Wrocławiu trzecia edycja
Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Dialog". Impreza potrwa do
16 października.
08.10.2005 | aktual.: 08.10.2005 18:42
Przedstawienie "Wielka wojna" to poetycka refleksja o destrukcyjnym działaniu wojny zbudowana na podstawie autentycznych, frontowych listów żołnierzy pierwszej wojny światowej.
Hotel Modern jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tzw. teatru przedmiotu. Kreuje on sceniczny świat przy pomocy najrozmaitszych, zaskakująco dobranych przedmiotów, których obraz - przenoszony kamerą na ekran - nabiera nowych znaczeń.
W trakcie festiwalu widzowie obejrzą w sumie 16 zespołów teatralnych,6 polskich i 10 zagranicznych. Każdy z teatrów przygotował po dwa spektakle. Będzie można zobaczyć m.in. "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej oraz dwa spektakle Krystiana Lupy - "Zaratustrę" ze Starego Teatru z Krakowa i "Niedokończony utwór na aktora" warszawskiego Teatru Dramatycznego.
Z dzieł europejskich zaplanowana jest "Wielka wojna" holenderskiego teatru Modern, "Miarka za Miarkę" Anglików z teatru Complicite i belgijski "Wujaszek Wania" teatru Het Toneelhius.
Szefowa festiwalu, a zarazem dyrektor wrocławskiego Teatru Współczesnego Krystyna Meissner powiedziała, że głównym pomysłem imprezy jest właśnie konfrontacja teatru polskiego z europejskim. Jak zaznaczyła, chodzi o to, by pokazać wszystko, co jest najciekawsze w Europie; nie o spektakle nagradzane na festiwalach, bo te często nie są dobre, ale o najciekawsze wypowiedzi reżyserskie, o teatr zaangażowany.
Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg dyskusji, a wszystko to będzie zwieńczone panelem pod tytułem: "Teatr odbiciem niepokojów w Europie", z udziałem Leszka Kołakowskiego i rosyjskiego pisarza Wiktora Jerofiejewa. Całość poprowadzi Jacek Żakowski.
Dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu zaplanowano jeszcze jeden spektakl w formie epilogu. W szpitalu dla psychicznie i nerwowo chorych w Lubiążu pod Wrocławiem austriacka grupa Wiener Festwochen zaprezentuje przedstawienie "Ostrzeżenie przed przyszłością". Opowiada ono o wydarzeniach z czasów ostatniej wojny z wiedeńskiego szpitala psychiatrycznego, gdzie hitlerowcy dopuścili się zbrodni eutanazji chorych dzieci.