PolskaMiędzynarodowy Dzień Uchodźcy

Międzynarodowy Dzień Uchodźcy


W niedzielę już po raz ósmy odbędą się polskie obchody Międzynarodowego Dnia Uchodźcy. Podczas festynów w Warszawie, Poznaniu, Lublinie i Wrocławiu zaprezentują się zespoły teatralne, taneczne i muzyczne, w tym kilka założonych przez uchodźców.

W Polsce brak jest przepisów umożliwiających integrację uchodźców w naszym społeczeństwie, co powoduje, że czują się oni wyobcowani - uważa szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska. Według niej, w Polsce nie ma również przepisów dotyczących przyjmowania uchodźców wojennych.

Obraz
© Prezentacja tai-chi w Warszawie (PAP/Jacek Turczyk)

Polsce brakuje też centrów pomocy uchodźcom małoletnim. Takie osoby trzeba chronić, a w Polsce nie ma ku temu możliwości - uważa Jaime Ruiz de Santiago, przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Jego zdaniem, duże problemy w naszym kraju mają osoby, którym nie przyznano statusu uchodźcy. To są osoby poza nawiasem społecznym - powiedział Santiago.

W 1991 roku Polska przystąpiła do grona krajów, które ratyfikowały Konwencję Genewską, dotyczącą statusu uchodźcy. Według niej uchodźcą jest osoba, która żywi uzasadnioną obawę przed prześladowaniem we własnym kraju z powodu swojej rasy, religii, narodowości, poglądów politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej.

Od 1993 roku status uchodźcy otrzymało w Polsce ponad 1300 osób na blisko 25 tysięcy, które się o to starały. Najwięcej uchodźców mieszkających w Polsce pochodzi z Bośni i Hercegowiny, Czeczenii, Somalii, Sri Lanki i Afganistanu.

Obraz
© Etniczne tańce w wykonaniu dzieci (PAP/Jacek Turczyk)

W ubiegłym roku w naszym kraju o status uchodźcy starało się blisko 4,5 tysiąca osób. Osoby, które złożyły wniosek mają prawo starać się o miejsce w ośrodku dla uchodźców, gdzie mają zapewniony nocleg, wyżywienie oraz ubranie i opiekę medyczną. Departament Migracji i Uchodźstwa MSWiA w 2001 roku rozpatrzył pozytywnie 296 wniosków.

Międzynarodowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest 20 czerwca. W Polsce tradycyjnie główne imprezy odbywają się w najbliższą tego dnia niedzielę. W tym roku organizatorzy zwrócą szczególną uwagę na sprawy kobiet-uchodźców, które wraz z dziećmi stanowią ponad 70% spośród 21 milionów uchodźców na całym świecie. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz Polska Akcja Humanitarna, którzy organizują Dzień Uchodźcy w Polsce, zwracają uwagę na trudności jakie napotykają kobiety w rejonach objętych wojną. Honorowy patronat nad świętem objął w tym roku Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor Andrzej Zoll.(PAP/IAR/ck)

dzieńunhcrpah

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)