Trwa ładowanie...

Międzynarodowy Dzień Teatru – 27 marca 2019. Sprawdź, co to za święto i jak obchodzimy Dzień Teatru w Polsce

Międzynarodowy Dzień Teatru – 27 marca 2019 Zobacz, co to za święto, kiedy zostało uchwalone i które polskie teatry są zaangażowane w jego obchody.

Międzynarodowy Dzień Teatru – 27 marca 2019. Sprawdź, co to za święto i jak obchodzimy Dzień Teatru w PolsceŹródło: iStock.com
d4ebpht
d4ebpht

Międzynarodowy Dzień Teatru – 27 marca 2019

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku podczas Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Wiadomo, że jego ustanowienie zaproponował prezydent Fińskiego Instytutu ITI (International Theatre Institute), Arvi Kivimaa. Na dzień obchodów wybrano rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego momentu Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony co roku przez ponad sto narodowych środków ITI na świecie, a jego celem jest promocja międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, zwiększenie współpracy ludzi teatru, uświadamianie opinii wagi sztuki oraz artystycznej kreacji w życiu codziennym.

Międzynarodowy Dzień Teatru – obchody w Polsce

Wiadomo, że święto znane jako Dzień Teatru obchodzono w Polsce od 1973 do 2001 roku. Wydarzenie miała charakter zorganizowanych obchodów uregulowanych centralnie, a pierwszy raz dzień teatru świętowano wyjątkowo 27 maja 1973. Kolejne obchody przypadały już na 27 marca. Warto zwrócić uwagę na fakt, że od 1983 roku z okazji tego święta Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego co roku przyznaje Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI. Wśród jej laureatów wymienia się między innymi Józefa Szajna, Tadeusza Kantora oraz Krzysztofa Warlikowskiego, który w 2015 roku był autorem orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

W obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru w Polsce biorą udział m.in.:

  • Teatr Studio w Warszawie
  • Teatr Polski w Szczecinie
  • Teatr Nowy w Łodzi
  • Stary Teatr im. Heleny Modrzejewksiej w Krakowie
  • Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
  • Teatr K3 w Białymstoku
  • Muzeum Miejskie Wrocławia
  • Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
  • Teatr Laboratorium w Opolu
d4ebpht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ebpht
Więcej tematów