Międzynarodowy Dzień Pizzy 2019. Fakty i ciekawostki o pizzy. Sprawdzamy gusta Polaków
Już jutro swoje święto będzie miała potrawa, która jest bardzo popularna na świecie i idealna na spotkania w gronie przyjaciół oraz imprezy. Międzynarodowy Dzień Pizzy będzie nie tylko obchodzony w Polsce. Prezentujemy kilka ciekawostek na temat pizzy oraz sprawdzamy gusta Polaków.
Międzynarodowy Dzień Pizzy 2019. Fakty i ciekawostki o pizzy
Nie ma chyba osoby, która nie smakowała pizzy i mówi, że za nią nie przepada. Wszak to jedno z najpopularniejszych dań na całym świecie, znak rozpoznawczy włoskiej kuchni.
Swoją popularność pizza zdobyła dopiero w XIX wieku, mimo że placki z ziołami i serem pojawiały się nawet w czasach starożytnych. Zaciekawiony jej fenomenem w Neapolu król Ferdynand II Burbon przyjechał do miasta spróbować pizzy. Posmakowała mu. Jego wizyta pomogła w spopularyzowaniu neapolitańskiego przysmaku w innych regionach Włoch.
W 1889 roku Raffaelo Esposito, jeden z kucharzy z Neapolu, zadedykował pizzę królowej Małgorzacie Sabaudzkiej. Na jej cześć pizzę z serem mozzarella nazwał "margerita".
Pizza dotarła do Stanów Zjednoczonych szybciej niż do Północnych Włoch. W USA poznali ją na przełomie XIX i XX wieku, a w północnej Italii tuż po II wojnie światowej.
Na całym świecie sprzedaje się aż 13 milionów pudełek z pizzą dziennie.
9 lutego nie tylko Polacy obchodzą Międzynarodowy Dzień Pizzy. Święto to także jest obchodzone wtedy w Rosji i we Włoszech.
Międzynarodowy Dzień Pizzy 2019. Odmiany pizzy i gusta Polaków
Włosi wyróżniają dwa rodzaje pizzy — neapolitańską i rzymską. Ta pierwsza otrzymała od Komisji Europejskiej certyfikat TSG
((Traditional Specialities Guaranteed). Jest to pizza bardzo cienka (maks. 3 mm grubości), nie ma też zaokrąglonych boków. Aby pizza była uznana za neapolitańską, może być robiona jedynie według specjalnej receptury. Z kolei pizza rzymska jest zdecydowanie większej grubości, do 2 cm, ma mocno zarumienione i podniesione brzegi.
Z danych PizzaPortal.pl wynika, że 61 procent zamówień z ich serwisu stanowi kuchnia włoska. To drugi wynik w Europie - cześćiej kuchnię włoską zamawiają jedynie Szwedzi (75 procent zamówień).
Najczęściej pizzę zamawiają mieszkańcy Trójmiasta. Wśród Polaków zdecydowanie góruje capriciosa (pizza z serem, szynką, pieczarkami, pomidorami), na dalszych miejscach w rankingu są margerita i pepperoni.
Z dodatków polscy smakosze pizzy najczęściej wybierają szynkę (aż 1/5 zamawiających), salami, pieczarki i cebulę.
Z kolei spośród sosów do pizzy Polacy najchętniej wybierają czosnkowy. Na kolejnych miejscach w rankingu są pomidorowy, ostry/słodko-kwaśny i sos barbecue.