PolskaMiędzynarodowe Targi Książki tłumnie odwiedzane w stolicy

Międzynarodowe Targi Książki tłumnie odwiedzane w stolicy

Około 43,5 tysiąca osób odwiedziło w ciągu
czterech dni 51. Międzynarodowe Targi Książki (MTK) w Warszawie -
poinformowali PAP organizatorzy targów. W niedzielę, ostatniego
dnia targów, czytelnicy spotkali się m.in. z Ingo Schulze, który
jest uznawany za najwybitniejszego wśród młodej generacji
niemieckich pisarzy.

21.05.2006 | aktual.: 21.05.2006 18:55

Na warszawskich targach, odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki, Schulze mówił m.in. o swojej najnowszej książce, "Neue Leben" ("Nowe życie"- PAP), która zdobyła w Europie duży rozgłos. Rozmowę z niemieckim autorem prowadził polski pisarz Paweł Huelle.

Schulze (ur. 1962) został w 1998 roku zaliczony przez krytyków gazety "New Yorker" do sześciu najwybitniejszych młodych europejskich pisarzy. W tym samym roku w Niemczech, za zbiór opowiadań "Proste historie", uhonorowano go Berlińską Nagrodą Literacką. Gazeta "Sueddeutsche Zeitung" nazwała twórczość Schulze "najlepszą rzeczą, jaka przydarzyła się niemieckiej literaturze ostatnich lat".

Schulze jest nazywany "bardem zjednoczenia Niemiec", a jego twórczość "narracyjną ucztą". Już jego debiutancką książkę, "33 mgnienia szczęścia", uznałem za literaturę fascynującą - powiedział Huelle.

Powieść "Neue Leben" (2005), zawierająca wątki autobiograficzne, została uznana przez światowa krytykę za najbardziej reprezentatywną niemiecką "powieść przełomu". Książka opowiada o zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. Autor przypomniał w niej między innymi to, że antykomunistyczny przewrót w Europie zaczął się nie od zburzenia berlińskiego muru, lecz od Polski.

Utwory Schulze zostały przetłumaczone na 24 języki. Jedyna jego książka, która ukazała się w Polsce, to "33 mgnienia szczęścia", zbiór trzydziestu trzech krótkich opowieści o współczesnym Petersburgu.

Rozmowę Ingo Schulze z Pawłem Huelle zorganizowano na targach w ramach cyklu spotkań polskich i niemieckich pisarzy. Niemcy były honorowym gościem 51 MTK. Kraj ten reprezentowało 18 pisarzy, m.in. Guenter Grass, Hans Magnus Enzensberger, Natasza Goerke, Wladimir Kaminer, Ingrid Noll, Jakob Arjouni i Bas Bottcher.

Wśród goszczących na targach pisarzy z innych krajów znaleźli się m.in.: Paul Sussman (Wielka Brytania), Jose Carlos Somoza (Hiszpania), Giancarlo De Cataldo i Alessandro Piperno (Włochy).

Polską literaturę reprezentowali m.in.: Tadeusz Różewicz, Sławomir Mrożek, Stefan Chwin, Paweł Huelle, Józef Hen, Marcin Świetlicki, Eustachy Rylski, Ewa Lipska, Krzysztof Masłoń, Janusz Głowacki, Joanna Kulmowa, Wanda Chotomska, Joanna Chmielewska, Tomasz Matkowski i Mikołaj Łoziński.

Na rozpoczętych w czwartek 51. MTK zaprezentowało się łącznie prawie 700 wystawców z 30 krajów (w tym 227 z Polski). Zorganizowano prawie 400 spotkań publiczności z pisarzami, konferencji prasowych i paneli dyskusyjnych.

Przyszłoroczne, 52. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach 17-20 maja. Gościem honorowym będzie najprawdopodobniej Ukraina.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)