Międzynarodowa matura w Polsce i na świecie
2 maja rozpocznie się międzynarodowa matura - tzw. International Baccalaureate. Zdawać ją będą uczniowie z ok. 700 szkół na całym świecie i kilku w Polsce.
01.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W Polsce program matury międzynarodowej (IB) realizowany jest w czterech szkołach publicznych (XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, V LO im. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu i III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku) oraz czterech niepublicznych (I Prywatne LO w Poznaniu, Prywatne LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, Szkole Amerykańskiej w Warszawie i British School of Warsaw).
Międzynarodowa sesja maturalna potrwa trzy tygodnie. W tym czasie uczniowie będą zdawać egzaminy z sześciu przedmiotów. Obowiązkowy jest język ojczysty, język obcy i matematyka. Prócz tego muszą zdać egzamin z "nauk społecznych" (do wyboru z geografii, historii lub filozofii), "nauk przyrodniczych" (biologii, chemii albo fizyki) oraz z przedmiotu wybranego przez ucznia spośród wszystkich oferowanych w jego szkole (np. w przyszłym roku w Gdyni będzie można zdawać egzamin z greki).
Program IB realizowany jest w dwóch ostatnich klasach liceum; wszystkie zajęcia prowadzone są w j. angielskim. (mag)