Między Europą a Stanami
Podejmując się dowodzenia jedną z irackich stref stabilizacji, Polska bierze na siebie bardzo trudne i ambitne zadanie - pisze w "Rzeczpospolitej" Krzysztof Darewicz.
05.05.2003 07:01
Według niego, przeprowadzanie procesu demokratyzacji w odmiennym cywilizacyjnie kraju i konfliktogennym regionie, będzie wyjątkowo skomplikowane. Na ryzyko zostanie wystawione życie i bezpieczeństwo kilku tysięcy polskich żołnierzy.
Autor komentarza widzi jednak także pozytywne strony naszego zaangażowania w Iraku. "(...)Może się to okazać bardzo opłacalną inicjatywą strategiczną, która pozwoli nam na odgrywanie znaczącej roli w sojuszu transatlantyckim, Unii Europejskiej i stosunkach Wschód - Zachód" - pisze.
Darewicz wskazuje także, że dzięki awansowi w hierarchii międzynarodowej, przed Polską mogą się otworzyć nowe możliwości gospodarcze. Publicysta dziennika zastrzega jednak, że aby nasz kraj wyciągnął znaczące korzyści, polityka polskich władz musi być "przewidująca, konsekwentna i dojrzała".
Z kolei Janusz Reiter, dyrektor Centrum Stosunków Międzynarodowych, zastanawia się na łamach gazety, w jakim celu Stany Zjednoczone chcą powierzyć Polsce współzarządzanie odbudową Iraku.
"Polska jest Amerykanom potrzebna w Europie, a odbudowa Iraku to dobra okazja, aby to zademonstrować" - odpowiada sobie autor komentarza. Reiter zwraca uwagę, że zbliżenie polsko-amerykańskie zbiega się w czasie z dwoma procesami - rozszerzeniem Unii Europejskiej i kryzysem wspólnoty atlantyckiej. "Rozłam pomiędzy Ameryką a częścią Unii Europejskiej sprawił, że ranga Polski jako partnera USA wzrosła ponad wszelkie oczekiwania" - uważa szef CSM. Podkreśla też, że kraje, które stanęły po stronie Waszyngtonu w sprawie wojny w Iraku, są dla Amerykanów potencjalnymi sprzymierzeńcami w dyskusji o europejskiej polityce bezpieczeństwa.
"Polska podjęła się ryzykownej gry" - pisze Reiter, przekonując jednak, że nasz kraj może "zręcznie rozegrać w swej europejskiej grze amerykańską kartę".
Komentator gazety zwraca uwagę, że pierwszą okazją będzie szczyt Trójkąta Weimarskiego, który odbędzie się w Warszawie już w najbliższy piątek. (mk)
Więcej: Między Europą a Stanami