Trwa ładowanie...

Miecznik na plaży Mierzei Wiślanej. Oceaniczna ryba pod Stegną

Niecodzienne odkrycie na brzegu Bałtyku między Stegną a Junoszynem. Morze wyrzuciło na plaże martwego miecznika, rybę oceaniczną. - To młody osobnik, który wpłynął przez Cieśniny Duńskie. Będziemy starali się ustalić, jak zginął - mówi WP Michał Krause z WWF Polska.

Miecznik na plaży Mierzei Wiślanej. Oceaniczna ryba pod StegnąŹródło: Mikołaj Wilkanowski/Błękitny Patrol WWF
d33hmfn
d33hmfn

Martwą rybę z charakterystycznym "mieczem" zauważyli pracownicy firmy sprzątającej plaże w pobliżu zejścia nr 71. O niezwykłym znalezisku poinformowali natychmiast Błękitny Patrol WWF, a miecznika do swojej remizy zabrali strażacy-ochotnicy ze Stegny.

- Ryba ma nieco ponad 2 metry długości, co oznacza, że nie jest to dorosły osobnik, który jest z reguły dwa razy dłuższy. Ten wpłynął na Morze Bałtyckie prawdopodobnie za ławicą śledzi - wyjaśnia nam Michał Krause z WWF.

Miecznik (zwany również rybą-mieczem, mieczorybem i włócznikiem) występuje przede wszystkim w oceanach strefy tropikalnej. Największe ryby tego drapieżnego gatunku mogą ważyć pół tony.

Mikołaj Wilkanowski/Błękitny Patrol WWF
Źródło: Mikołaj Wilkanowski/Błękitny Patrol WWF

Badania w Helu

- Nie wiemy, jak zginął ten osobnik: w sposób naturalny czy może w sieciach rybackich. Liczymy, że w odpowiedzi na to i inne pytania pomogą badania w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu - dodaje przedstawiciel Błękitnego Patrolu WWF.

d33hmfn

Mieczniki obserwowano już w Bałtyku, ale w jego zachodniej części.

Ryba zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu wyrostkowi na górnej szczęce, który ma kształt miecza. Obok marlinów i tuńczyków mieczniki są jednymi z najszybszych ryb.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Iperyt siarkowy na dnie Bałtyku

d33hmfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33hmfn
Więcej tematów