Microsoft: koniec z monopolem?
Koncern z Redmond na swoich stronach internetowych opublikował dokument, w którym zawarł 12 nowych zasad, którym będzie hołdował w przyszłości. Stosowanie tych reguł ma ułatwić użytkownikom systemów Windows korzystanie z oprogramowania innych firm. Microsoft chce w ten sposób zerwać z wizerunkiem firmy wykorzystującej dominującą pozycję na rynku i stosującej praktyki monopolistyczne.
Takie zachowanie giganta jest wynikiem ugody zawartej z rządem amerykańskim w 2002 r. w ramach procesu antymonopolowego. Jest także efektem postępowania prowadzonego przez Komisję Europejską i kar nałożonych na Microsoft przez KE. 12 zasad podzielono na 3 główne grupy - oto one:
21.07.2006 12:53
I. Wybór dla wytwórców sprzętu i klientów
- Możliwość instalacji dowolnego oprogramowania w systemie Windows.
- Łatwy dostęp - producenci mogą dodawać ikony i skróty swoich aplikacji w menu Start Windows, aby użytkownicy mogli je łatwo znaleźć.
- Wytwórcy komputerów będą mogli w produkowanym przez siebie sprzęcie wybierać dowolne oprogramowanie, jako domyślnie obsługujące wybrane funkcje.
- Producenci komputerów mogą usuwać z systemu niektóre komponenty, uniemożliwiające użytkownikom dostęp do konkurencyjnych rozwiązań, np. przeglądarkę Internet Explorer czy odtwarzacz Windows Media Player.
- Koncern nie będzie zgłaszał pretensji do producentów PC wspierających oprogramowanie innych firm.
II. Możliwości dla programistów
- Ułatwienie twórcom oprogramowania dostępu do odpowiedniej dokumentacji API.
- Usługi internetowe - rozwój produktów z serii Live.
- Otwarty dostęp do Internetu - Microsoft nie będzie blokował dostępu do zgodnych z prawem witryn nienależących do firmy.
- Brak wymogu wyłączności - koncern nie będzie zawierał umów wymagających od firm trzecich promowania oprogramowania Microsoftu na specjalnych warunkach.
III. Interoperacyjność dla użytkowników
- Udostępnienie ( na uczciwych zasadach ) protokołów komunikacyjnych wbudowanych w system operacyjny.
- Dostępność patentów - firma będzie licencjonować własne rozwiązania "na rozsądnych warunkach".
- Wsparcie przez Windows szerokiej gamy standardów, co ułatwi tworzenie rozwiązań interoperacyjnych.
Gigant z Redmond zapowiada, że powyższe zasady będą regularnie dostosowywane na potrzeby zmieniających się nieustannie realiów świata IT.
Więcej informacji: Windows Principles - http://www.microsoft.com/presspass/newsroom/winxp/windowsprinciples.mspx