Trwa ładowanie...
03-04-2012 18:35

Michał Boni: jest zgoda co do kierunku prac ws. Funduszu Kościelnego

Jest zgoda co do trybu prac nad zmianami dotyczącymi funkcjonowania Funduszu Kościelnego - oświadczył minister administracji i cyfryzacji Michał Boni po spotkaniu zespołów konkordatowych w siedzibie Episkopatu. Z kolei metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślił po spotkaniu zespołów konkordatowych: "postawiliśmy sobie za cel poszukiwanie rozwiązania w sprawie Funduszu Kościelnego, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron"

Michał Boni: jest zgoda co do kierunku prac ws. Funduszu KościelnegoŹródło: PAP, fot: Andrzej Hrechorowicz
d3f66ny
d3f66ny

Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji poinformował, że w pierwszym okresie po likwidacji Funduszu i zastąpieniu go odpisem podatkowym możliwe będzie wprowadzenia "ekwiwalentnego modelu wyrównującego". Boni podkreślił, że zarówno Kościół katolicki, jak i inne Kościoły i związki wyznaniowe obawiają się, że w pierwszym okresie środki, które napłyną z odpisu podatkowego, nie będą w tej samej wysokości jak te, które obecnie pochodzą z Funduszu.

- Zgodziliśmy się co do trybu prac. Pracujemy w zespołach finansowych komisji konkordatowych, będziemy przygotowali porozumienie we wszystkich sprawach, które dotyczą zmiany roli, funkcji, miejsca Funduszu Kościelnego - powiedział dziennikarzom Boni.

Boni poinformował też, że przyjęta zostanie propozycja strony kościelnej, by pieniądze z odpisu podatkowego wpływały na jedno wewnętrzne konto Kościoła, który sam będzie je rozdzielał. Dodał, że w najbliższym czasie odbędą się kolejne spotkanie w zespołach roboczych.

Kard. Nycz: będziemy szukać pola kompromisu

Metropolita warszawski podkreślił, że najważniejszą decyzją, która zapadła na pierwszym spotkaniu zespołów konkordatowych, "jest to, że wyszliśmy z art. 22 konkordatu i zgodziliśmy się, że będzie to prowadzenie rozmów przez obu partnerów: rząd i Konferencję Episkopatu - upoważnioną przez Stolicę Apostolską".

d3f66ny

Dodał, że według strony kościelnej w sprawie zmian związanych z Funduszem Kościelnym konieczne jest przygotowanie dwustronnej umowy. - Musi być ona poddana dyskusji na Konferencji Episkopatu i na Radzie Ministrów. Wtedy przyjdzie czas, żeby te pryncypia, zasady, w których się zgodzimy, w tej umowie podpisać i wtedy dopiero rozpocząć prace nad szczegółowymi rozwiązaniami prawnymi, ustawowymi - zaznaczył kard. Nycz.

Dodał, że podczas rozmów przytaczane były rozwiązania europejskie w sprawie odpisu podatkowego. - To jest w przypadku Hiszpanii 0,7%, w przypadku Włoch - 0,8%, a Węgier 1% Jesteśmy otwarci na rozmowy i będziemy szukać pola kompromisu - powiedział dziennikarzom kard. Nycz.

Podkreślił, że szczegóły dotyczące zmian będą przedmiotem prac zespołów. - Stajemy na początku drogi, która może nas doprowadzić do nowoczesnych rozwiązań w zakresie relacji Kościół-państwo, w kwestii finansowania, czy współfinansowania działalności statutowej Kościoła, która także służy państwu - powiedział hierarcha.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj