Trwa ładowanie...
27-11-2014 14:17

Miasto Wrocław zapłaci Fydrychowi za użycie wizerunku krasnala

Wrocławski magistrat zapłaci Waldemarowi Fydrychowi za bezprawne wykorzystanie wizerunku krasnala. Zamiast rozprawy przed sądem apelacyjnym doszło do ugody stron.

Miasto Wrocław zapłaci Fydrychowi za użycie wizerunku krasnalaŹródło: krasnale.pl
dhhxs5p
dhhxs5p

W 2010 r. Waldemar Fydrych, twórca Pomarańczowej Alternatywy, złożył do sądu pozew o naruszenie jego praw autorskich przez wrocławski magistrat. Rzecz dotyczyła wizerunku krasnala. Fydrych twierdził, że wizerunek krasnala, który miasto kupiło w 2004 r. od Agencji Reklamowej „Orfin” i umieszczało na różnego rodzaju gadżetach, jest łudząco podobny do tego, którego on używał w latach 80. XX w. w happeningach Pomarańczowej Alternatywy – skrzata w czapce i z kwiatkiem w ręce.

Fydrych zażądał przeprosin, zaprzestania używania wizerunku krasnala oraz odszkodowania finansowego. 28 kwietnia 2014 r. sąd pierwszej instancji wydał wyrok – krasnal stworzony przez agencję „Orfin” narusza prawa autorskie Fydrycha. Miasto natychmiast złożyło apelację od decyzji sądu. Zdaniem prawników, Wrocław zrezygnował z kampanii reklamowej z wykorzystaniem tego konkretnego wizerunku krasnala.

Dziś miała odbyć się rozprawa przed sądem apelacyjnym. Gdyby wyrok, który zapadł w pierwszej instancji uprawomocnił się, Fydrych mógłby żądać od miasta odszkodowania równego sumie, jaką miasto uzyskało na promocji dzięki wizerunkowi krasnala w czapce i z kwiatkiem. Do rozprawy jednak nie doszło.

Strony zdecydowały się na ugodę. W ciągu najbliższego miesiąca twórca Pomarańczowej Alternatywy i wrocławski magistrat ustalą kwotę odszkodowania, jaka należeć będzie się temu pierwszemu

dhhxs5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhhxs5p
Więcej tematów