Trwa ładowanie...

Mgła radiacyjna. Czym jest to zjawisko? Zagraża kierowcom

Mgły radiacyjne występują w Polsce przez cały rok. Latem najczęściej pojawiają się lokalnie, zanikając niedługo po wschodzie słońca. Jesienią i zimą zjawisko to może się nasilić i objąć swoim zasięgiem większe tereny.

Mgła radiacyjna zagraża kierowcomMgła radiacyjna zagraża kierowcomŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d3fuxf5
d3fuxf5

Mgła radiacyjna powstaje podczas bezchmurnej i bezwietrznej nocy. To efekt wypromieniowania nagromadzonego ciepła do atmosfery. Zjawisko może dać się we znaki kierowcom - zmniejsza widoczność nawet do kilku metrów.

Jak powstaje mgła radiacyjna?

Mgły radiacyjne występują w trakcie całego roku. W lecie zjawisko to nie jest jednak tak długie i nasilone, jak w chłodniejszych miesiącach. Bezchmurne noce sprzyjają powstawaniu mgieł radiacyjnych - po wypromieniowaniu ciepła stykające się z ziemią warstwy powietrza zwiększają swoją wilgotność względną, a zawarta w nich para wodna, skrapla się. Ze względu na swoją gęstość, zjawisko to może dać się we znaki kierowcom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mgła osadzająca szadź - nie lekceważ tego pojęcia

Mgły radiacyjne powstające w okresie jesieni i zimy mogą utrzymywać się nawet do kilku dni. Ze względu na wysokość ich formowania, dzieli się je na:

  • mgły radiacyjne przyziemne, które powstają tuż przy gruncie i osiągają pułap 30-50 metrów
  • mgły radiacyjne górne, które powstają na pułapie od 200 do 2000 metrów.
d3fuxf5

Mgła radiacyjna - występowanie

Mgły radiacyjne występują lokalnie, nie pokrywając swoim zasięgiem dużych obszarów. Zdarza się jednak, że wskutek utrzymującej się, wyżowej pogody i po szybkim wychłodzeniu się powietrza w dolnej troposferze (najniższej warstwie atmosfery) powstają mgły o większym zasięgu, które mogą utrzymywać się nawet kilka dni.

Mgły radiacyjne nie powstają nad zbiornikami wodnymi i na morzu - zdarza się jednak, że powstaną nad lądem i zostaną przeniesione do strefy przybrzeżnej.

Mgły radiacyjne a ich wpływ na ludzi

Mgły radiacyjne są gęste - z tego względu ograniczają widoczność, będąc zagrożeniem dla kierowców i pilotów samolotów. W skrajnych przypadkach zjawisko to uniemożliwia start lub lądowanie maszyn, powodując odwołanie lotów. Mgły radiacyjne występujące w strefach nadbrzeżnych mogą utrudnić załadunek i rozładunek statków. Jak podają Łowcy Burz, mgły w Polsce pojawiają się najczęściej w chłodnych porach roku. W październiku odnotowuje się średnio od 4 do 12 mglistych dni.

Mgła radiacyjna i adwekcyjna. Czym różnią się te zjawiska?

Mgły adwekcyjne powstają przez napływ wilgotnych i ciepłych mas powietrza nad wychłodzone podłoże. Poprzez nagłe oziębienie, zawarta w nich para wodna skrapla się. To zjawisko, w przeciwieństwie do mgieł radiacyjnych może powstawać nad powierzchnią wody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fuxf5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fuxf5
Więcej tematów