MFW o polskiej gospodarce
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, spośród dziesięciu krajów kandydujących do Unii Europejskiej, Polska najgorzej radzi sobie z globalnym spowolnieniem gospodarki. Taka ocena znalazła się w raporcie, opublikowanym przy okazji wiosennej sesji Funduszu i Banku Światowego.
Raport stwierdza, że kraje kandydujące do Unii okazały się odporne na światowy kryzys gospodarczy. W momencie, gdy spadał eksport, kołem zamachowym ich gospodarki stawał się silny popyt wewnętrzny. Było to możliwe dzięki niskiej inflacji i niskim stopom procentowym.
Tylko w Polsce ten mechanizm nie zadziałał. W naszym kraju aktywność gospodarcza była słaba. Gwałtowny spadek tempa wzrostu miał miejsce w 2000 r.
Fundusz zwraca uwagę, że w ciągu ostatniego roku malały w Polsce stopy procentowe, ale - jak czytamy w raporcie - jeśli gospodarka będzie słaba, a inflacja niska, to powinno istnieć pole do ich dalszego obniżania.
Prognoza ekonomiczna dla Polski na ten rok jest umiarkowana. Wyraźna poprawa sytuacji nastąpi w 2003 r. Wtedy - według MFW - wzrost gospodarczy w naszym kraju powinien skoczyć z 1,4 do 3,2%. (mag)