Trwa ładowanie...
d2vc6en

MF: projekt zmian w budżecie przy 2-proc. wzroście PKB

Ministerstwo Finansów przygotuje projekt nowelizacji budżetu w 2001 r. na podstawie prognozy wzrostu PKB o 2% - poinformował w czwartek minister finansów Jarosław Bauc.

d2vc6en
d2vc6en

Minister poinformował, że planuje przedstawić rządowi "najbardziej pesymistyczny" wariant ubytku wpływów w budżecie 2001 r., nie podał jednak szczegółów.

Skala problemów tegorocznego budżetu nie jest obecnie możliwa do precyzyjnego oszacowania, dlatego należy przygotować najbardziej pesymistyczny wariant rozwoju sytuacji, tak aby możliwa była jego realizacja - powiedział.

Do tej poru MF podawało, że mniejszy wzrost PKB i niższa od zeszłorocznych rządowych prognoz inflacja obniżą wpływy podatkowe budżetu o 7,5 mld zł, jednak wicepremier Janusz Steinhoff powiedział w środę, że kwota ta będzie większa.

Analitycy uważają, że przy wzroście PKB prognozowanym na 3% ubytki wpływów w tegorocznym budżecie mogą wynieść do 11 mld zł.

d2vc6en

W środę po decyzji RPP o redukcji stóp procentowych o 150 pkt. bazowych minister finansów powiedział, że decyzja o obniżce stóp będzie miała marginalny wpływ na gospodarkę w 2001 r., gdyż została podjęta zbyt późno.W czwartek w Sejmie powiedział, że obniżka stóp spowoduje impuls popytowy w 2002 r.

Osłabienie złotego w tym roku i obniżenie stóp procentowych oznacza niższą restrykcyjność polityki pieniężnej, co przełoży się na impuls popytowy w 2002 r. - powiedział Bauc. Analitycy uważają, że obniżka stóp o 150 punktów bazowych od czwartku pomoże gospodarce najwcześniej w IV kwartale tego roku. (jd)

d2vc6en
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vc6en
Więcej tematów