Trwa ładowanie...
d1h4ill
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Mężczyzna zmarł po wypróbowaniu leczenia znalezionego w internecie

• Chińskie władze wszczęły śledztwo w sprawie wyszukiwarki Baidu, krajowego odpowiednika Google'a.
• Powodem jest śmierć chorego na nowotwór studenta, który zmarł po wypróbowaniu leczenia znalezionego za pośrednictwem Baidu - pisze BB.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mężczyzna zmarł po wypróbowaniu leczenia znalezionego w internecie
(baidu.com)
d1h4ill

Jak podaje chińska agencja Xinhua, w 2014 roku u 21-letniego Weia Zexi zdiagnozowano rzadką odmianę choroby nowotworowej. Wraz z rodziną szukał przez internet informacji o opcjach leczenia i postanowił spróbować terapii, która pojawiła się w Baidu jako jeden z pierwszych wyników.

Leczenie nie przyniosło spodziewanych rezultatów i Wei zmarł 12 kwietnia. Przed śmiercią oskarżył Baidu o promowanie nieprawdziwych informacji medycznych, a szpitalowi, który oferował kontrowersyjną terapię, zarzucił reklamowanie się w sposób celowo wprowadzający w błąd.

Baidu poinformowało w wydanym oświadczeniu, że "dąży do zapewnienia użytkownikom dostępu do bezpiecznego i wiarygodnego wyszukiwania" oraz że "bezzwłocznie przystąpiło do zbadania sprawy". Własne dochodzenie wszczęło też kilka rządowych agencji.

d1h4ill

Baidu było w przeszłości wielokrotnie oskarżane o sprzedawanie najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania firmom lub osobom oferującym najwyższą stawkę i o to, że nie oznacza wyników sponsorowanych (co robi np. Google).

Sprawa Weia Zexi nie tylko ożywiła dyskusję o etycznym aspekcie reklamowania usług medycznych, ale też skupiła uwagę opinii publicznej na kontrowersyjnych praktykach reklamowych Baidu - pisze BBC. Przypomina, że chińska wyszukiwarka była zamieszana w podobny skandal, gdy okazało się, że reklamowany w Baidu szpital pozwalał firmom medycznym na modyfikowanie poświęconych mu wpisów na forach internetowych.

Na popularnym w Chinach serwisie mikroblogowym Sina Weibo, odpowiedniku Twittera, powodzeniem wśród internautów cieszy się hashtag związany z Weiem Zexi, a internetowi aktywiści nawołują do bojkotu wyszukiwarki.

d1h4ill

Podziel się opinią

Share

d1h4ill

d1h4ill
Więcej tematów