Trwa ładowanie...
d1ur7d3
06-12-2004 14:16

Merkel za budową Centrum przeciwko Wypędzeniom

Przewodnicząca niemieckiej CDU Angela Merkel udzieliła zdecydowanego poparcia forsowanemu przez szefową Związku Wypędzonych (BdV) Erikę Steinbach projektowi utworzenia w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom.

d1ur7d3
d1ur7d3

W programowym przemówieniu na zjeździe swej partii w poniedziałek w Duesseldorfie Merkel zapowiedziała ponadto, że chadecy zabiegać będą o ustanowienie 5 sierpnia narodowym dniem pamięci na pamiątkę podpisania w 1950 roku w Stuttgarcie przez ziomkostwa "Karty niemieckich wypędzonych".

Merkel zapewniła, CDU nie zapomni o milionach Niemców, którzy zostali wypędzeni z ojczyzny. Wypędzenie było i jest ogólnoniemiecką tragedią - podkreśliła.

Tak jak z jednej strony zdecydowanie dystansujemy się wobec organizacji "Powiernictwo Pruskie", tak z drugiej strony uważamy za karygodnie krótkowzroczne postępowanie rządu federalnego, który świadomie wyklucza wypędzonych z funduszy wspierania kultury. Dlatego zawsze zabiegać o to, aby kulturowe dziedzictwo wypędzonych było częścią całego naszego dziedzictwa - powiedziała szefowa CDU.

Koalicyjny rząd SPD/Zieloni ograniczył po objęciu w 1998 roku władzy pomoc finansową dla kulturalnych placówek związanych z BdV, przeznaczając część środków na działalność ośrodków naukowych.

d1ur7d3

Zwracając się osobiście do Steinbach, Merkel wyjaśniła, że właśnie z tego powodu CDU opowiada się za powstaniem Centrum przeciwko Wypędzeniom, i to nie gdzieś nie wiadomo gdzie, lecz w Niemczech, w Berlinie. Jest to ważne dla naszej tożsamości - dodała.

Steinbach należy do władz CDU i bierze udział w obradach zjazdu.

Założona w 2000 roku przez Steinbach i polityka SPD Petera Glotza fundacja stawia sobie za cel utworzenie w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom. Propozycja spotkała się z negatywnym przyjęciem w Polsce i Czechach. Rząd Gerharda Schroedera jest również przeciwny temu projektowi.

Ministrowie kultury Niemiec, Polski i innych krajów środkowoeuropejskich pracują obecnie nad projektem zdecentralizowanej sieci placówek badawczych i kulturalnych zajmujących się problematyką wypędzeń i ucieczek w XX wieku.

W 2006 roku w Niemczech odbędą się kolejne wybory parlamentarne. Merkel uważana jest za głównego rywala urzędującego kanclerza, socjaldemokraty Schroedera. W sondażach koalicja centrowo-prawicowa CDU/CSU/FDP wyprzedza o kilka punktów procentowych koalicję rządową SPD/Zieloni. W przypadku zwycięstwa Merkel obejmie urząd kanclerski.

Jacek Lepiarz

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj