Merkel za budową Centrum przeciwko Wypędzeniom
Przewodnicząca niemieckiej CDU Angela Merkel udzieliła zdecydowanego poparcia forsowanemu przez szefową Związku Wypędzonych (BdV) Erikę Steinbach projektowi utworzenia w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom.
W programowym przemówieniu na zjeździe swej partii w poniedziałek w Duesseldorfie Merkel zapowiedziała ponadto, że chadecy zabiegać będą o ustanowienie 5 sierpnia narodowym dniem pamięci na pamiątkę podpisania w 1950 roku w Stuttgarcie przez ziomkostwa "Karty niemieckich wypędzonych".
Merkel zapewniła, CDU nie zapomni o milionach Niemców, którzy zostali wypędzeni z ojczyzny. Wypędzenie było i jest ogólnoniemiecką tragedią - podkreśliła.
Tak jak z jednej strony zdecydowanie dystansujemy się wobec organizacji "Powiernictwo Pruskie", tak z drugiej strony uważamy za karygodnie krótkowzroczne postępowanie rządu federalnego, który świadomie wyklucza wypędzonych z funduszy wspierania kultury. Dlatego zawsze zabiegać o to, aby kulturowe dziedzictwo wypędzonych było częścią całego naszego dziedzictwa - powiedziała szefowa CDU.
Koalicyjny rząd SPD/Zieloni ograniczył po objęciu w 1998 roku władzy pomoc finansową dla kulturalnych placówek związanych z BdV, przeznaczając część środków na działalność ośrodków naukowych.
Zwracając się osobiście do Steinbach, Merkel wyjaśniła, że właśnie z tego powodu CDU opowiada się za powstaniem Centrum przeciwko Wypędzeniom, i to nie gdzieś nie wiadomo gdzie, lecz w Niemczech, w Berlinie. Jest to ważne dla naszej tożsamości - dodała.
Steinbach należy do władz CDU i bierze udział w obradach zjazdu.
Założona w 2000 roku przez Steinbach i polityka SPD Petera Glotza fundacja stawia sobie za cel utworzenie w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom. Propozycja spotkała się z negatywnym przyjęciem w Polsce i Czechach. Rząd Gerharda Schroedera jest również przeciwny temu projektowi.
Ministrowie kultury Niemiec, Polski i innych krajów środkowoeuropejskich pracują obecnie nad projektem zdecentralizowanej sieci placówek badawczych i kulturalnych zajmujących się problematyką wypędzeń i ucieczek w XX wieku.
W 2006 roku w Niemczech odbędą się kolejne wybory parlamentarne. Merkel uważana jest za głównego rywala urzędującego kanclerza, socjaldemokraty Schroedera. W sondażach koalicja centrowo-prawicowa CDU/CSU/FDP wyprzedza o kilka punktów procentowych koalicję rządową SPD/Zieloni. W przypadku zwycięstwa Merkel obejmie urząd kanclerski.
Jacek Lepiarz