Trwa ładowanie...
d1o4ge6

Merkel nie zostawia złudzeń Putinowi. "Bez szans"

Format G8 opiera się na poszanowaniu prawa międzynarodowego - podkreśla Angela Merkel. Kanclerz Niemiec nie widzi na razie możliwości powrotu Rosji do grupy najważniejszych państw świata pod względem gospodarczym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Merkel po raz pierwszy odpowiadała na bezpośrednie pytania posłów w Bundestagu
Merkel po raz pierwszy odpowiadała na bezpośrednie pytania posłów w Bundestagu (PAP)
d1o4ge6

Pomimo ostatnich wstrząsów w relacjach z USA kanclerz Angela Merkel nie widzi w tej chwili szans na powrót Rosji do grupy G8. Taka była odpowiedź kanclerz na zapytanie posła Alternatywy dla Niemiec, który zastanawiał się, czy nie byłoby wskazane wzmocnienie kontaktów z Rosją.

Merkel odpowiedziała, że format G8 opiera się na poszanowaniu prawa międzynarodowego, a aneksja Krymu jest jego "rażącym naruszeniem". - Dlatego wykluczenie Rosji z formatu G8 było prawidłową decyzją - podkreśliła. W 2014 r. Rosja została wykluczona z grupy G8, do której należała obok siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata.

Ważny dialog z Rosją

Następny szczyt w formacie G7 odbędzie się 8 i 9 czerwca w Kanadzie. Cieniem na nim położy się konflikt z USA, które wypowiedziały porozumienia międzynarodowe i nałożyły cła karne na stal i aluminium.

d1o4ge6

Zobacz także: Polska otrzyma mniej pieniędzy z budżetu UE. "Mogliśmy wytargować więcej"

Merkel podkreśliła, że ważny jest intensywny dialog, także z Rosją. Kanclerz wskazała na rozmowy z prezydentem Putinem, na które pojechała w maju do Soczi. - Prowadzę rozmowy z Rosją - zapewniła, dodając, że istnieją w nich różnice stanowisk.

W krzyżowym ogniu pytań

Kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz pierwszy w czasie swojej 13-letniej kadencji przez godzinę odpowiadała członkom Bundestagu. Do tej pory żaden szef niemieckiego rządu nie stanął w takim krzyżowym ogniu pytań.

d1o4ge6

Obecna koalicja chadeków i socjaldemokratów ustaliła w umowie koalicyjnej, że kanclerz Niemiec trzy razy w roku będzie odpowiadać na pytania w Bundestagu i generalnie zmienione zostaną procedury zapytań rządowych.

Broni decyzji o przyjęciu migrantów

Podczas pierwszej sesji pytań Angela Merkel broniła polityki migracyjnej niemieckiego rządu. - W wyjątkowo trudnej sytuacji humanitarnej w 2015 r. Niemcy działały bardzo odpowiedzialnie przyjmując uchodźców - powiedziała kanclerz.

Przypomniała, że legalność decyzji w tym czasie została potwierdzona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Podstawowe decyzje polityczne były poprawne - zaznaczyła Merkel.

(dpa/dom)

*Przeczytaj też: *
Merkel: Dobre stosunki z Moskwą w strategicznym interesie Niemiec
Wojna handlowa: wszyscy przeciw jednemu

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1o4ge6

Podziel się opinią

Share
d1o4ge6
d1o4ge6
Więcej tematów