Trwa ładowanie...

Merkel nie zostawia złudzeń Putinowi. "Bez szans"

Format G8 opiera się na poszanowaniu prawa międzynarodowego - podkreśla Angela Merkel. Kanclerz Niemiec nie widzi na razie możliwości powrotu Rosji do grupy najważniejszych państw świata pod względem gospodarczym.
Share
Merkel po raz pierwszy odpowiadała na bezpośrednie pytania posłów w Bundestagu
Merkel po raz pierwszy odpowiadała na bezpośrednie pytania posłów w BundestaguŹródło: PAP
d1rh5ao

Pomimo ostatnich wstrząsów w relacjach z USA kanclerz Angela Merkel nie widzi w tej chwili szans na powrót Rosji do grupy G8. Taka była odpowiedź kanclerz na zapytanie posła Alternatywy dla Niemiec, który zastanawiał się, czy nie byłoby wskazane wzmocnienie kontaktów z Rosją.

Merkel odpowiedziała, że format G8 opiera się na poszanowaniu prawa międzynarodowego, a aneksja Krymu jest jego "rażącym naruszeniem". - Dlatego wykluczenie Rosji z formatu G8 było prawidłową decyzją - podkreśliła. W 2014 r. Rosja została wykluczona z grupy G8, do której należała obok siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata.

Ważny dialog z Rosją

Następny szczyt w formacie G7 odbędzie się 8 i 9 czerwca w Kanadzie. Cieniem na nim położy się konflikt z USA, które wypowiedziały porozumienia międzynarodowe i nałożyły cła karne na stal i aluminium.

d1rh5ao

Zobacz także: Polska otrzyma mniej pieniędzy z budżetu UE. "Mogliśmy wytargować więcej"

Merkel podkreśliła, że ważny jest intensywny dialog, także z Rosją. Kanclerz wskazała na rozmowy z prezydentem Putinem, na które pojechała w maju do Soczi. - Prowadzę rozmowy z Rosją - zapewniła, dodając, że istnieją w nich różnice stanowisk.

W krzyżowym ogniu pytań

Kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz pierwszy w czasie swojej 13-letniej kadencji przez godzinę odpowiadała członkom Bundestagu. Do tej pory żaden szef niemieckiego rządu nie stanął w takim krzyżowym ogniu pytań.

d1rh5ao

Obecna koalicja chadeków i socjaldemokratów ustaliła w umowie koalicyjnej, że kanclerz Niemiec trzy razy w roku będzie odpowiadać na pytania w Bundestagu i generalnie zmienione zostaną procedury zapytań rządowych.

Broni decyzji o przyjęciu migrantów

Podczas pierwszej sesji pytań Angela Merkel broniła polityki migracyjnej niemieckiego rządu. - W wyjątkowo trudnej sytuacji humanitarnej w 2015 r. Niemcy działały bardzo odpowiedzialnie przyjmując uchodźców - powiedziała kanclerz.

Przypomniała, że legalność decyzji w tym czasie została potwierdzona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Podstawowe decyzje polityczne były poprawne - zaznaczyła Merkel.

(dpa/dom)

*Przeczytaj też: *
Merkel: Dobre stosunki z Moskwą w strategicznym interesie Niemiec
Wojna handlowa: wszyscy przeciw jednemu

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rh5ao

Podziel się opinią

Share
d1rh5ao
d1rh5ao
Więcej tematów