Trwa ładowanie...
di20jnz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Merkel krytykuje zamknięcie granic. Tusk dziękuje krajom bałkańskim

• Angela Merkel krytykuje kraje, które zamknęły granice dla imigrantów
• Jej zdaniem jednostronne decyzje nie rozwiązują problemu
• Jeżeli nie uda się nam porozumieć z Turcją, to Grecja nie uniesie ciężaru kryzysu - uważa Merkel
• Bałkański szlak został zamknięty dla nielegalnych imigrantów
• Rząd Austrii wyraził zadowolenie ze słoweńskiej inicjatywy
• Tusk podziękował krajom bałkańskim za "realizację strategii UE ws. kryzysu migracyjnego
• Niemieckie media skrytykowały wpis Tuska
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel
Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel (PAP, Fot: Paweł Supernak)
di20jnz

- Decyzja podjęta przez jeden (kraj) nie rozwiązuje problemu - powiedziała Merkel w wywiadzie dla stacji telewizyjnej MDR.

Jak podkreśliła, należy znaleźć rozwiązanie, które pomoże wszystkim 28 krajom UE. - Dlatego popieram rzeczywiste rozwiązanie europejskie obejmujące 28 krajów - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Jej zdaniem wskutek zamknięcia granic przez kraje położone na Bałkanach (chodzi o decyzje podjęte przez władze Słowenii, Chorwacji, Serbii i Macedonii) do Niemiec napływa, co prawda mniej uchodźców, lecz równocześnie doszło do zaostrzenia sytuacji w Grecji. - Nie można tego uznać za trwałe rozwiązanie. Jeżeli nie uda się nam porozumieć z Turcją, to Grecja nie uniesie ciężaru kryzysu - wyjaśniła Merkel.

di20jnz

Szlak bałkański w środę został zamknięty w związku z decyzją Słowenii o niewpuszczaniu migrantów do kraju. - Bałkańska trasa nielegalnej imigracji już nie istnieje - ogłosił premier Słowenii Miro Cerar. Jego rząd zamknął granice dla migrantów bez wiz i natychmiast podobne ograniczenia wprowadziły władze Chorwacji, Serbii i Macedonii. Rząd Austrii wyraził zadowolenie ze słoweńskiej inicjatywy.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w środę na Twitterze, że "nieregularny napływ migrantów szlakiem bałkańskim dobiegł końca". - To nie jest kwestia jednostronnych działań, lecz wspólnej decyzji UE - zapewnił. Tusk podziękował też krajom bałkańskim za "realizację części kompleksowej strategii UE w sprawie radzenia sobie z kryzysem migracyjnym".

Niemieckie media skrytykowały ten wpis, a brukselski korespondent telewizji ARD uznał, że był to ukłon pod adresem krajów z Europy Środkowej i Wschodniej, by pozyskać je dla porozumienia z Turcją.

W ramach planu współpracy między UE a Turcją, który został wstępnie uzgodniony w poniedziałek, Bruksela zaproponowała Ankarze dodatkowe 3 mld euro pomocy, by zahamować napływ migrantów. Turcja zgodziła się w zamian przyjąć wszystkich uchodźców i imigrantów docierających nielegalnie do Grecji. Plan zakłada też przyspieszenie procesu liberalizacji wizowej dla Turków i kontynuowanie starań o wznowienie negocjacji akcesyjnych z Turcją.

di20jnz

Podziel się opinią

Share

di20jnz

di20jnz
Więcej tematów