Merkel i Chirac różnią się w kwestii przyszłości konstytucji UE
Podczas niemiecko-francuskiego
spotkania na szczycie w zamku Rheinsberg na północ od Berlina
kanclerz Angela Merkel i prezydent Jacques Chirac zaprezentowali
różne stanowiska w kwestii przyszłości konstytucji Unii
Europejskiej.
Chirac powtórzył swą propozycję, by dążyć do usprawnienia instytucji UE w prawnych ramach obowiązujących już unijnych traktatów. Dla Niemiec taka podstawa reformy UE jest nie do przyjęcia.
Chirac i Merkel byli zgodni, że podczas przypadającej na pierwszą połowę przyszłego roku prezydencji Niemiec w UE należy ustalić propozycje dalszego postępowania w kwestii konstytucji. Na ich podstawie podczas prezydencji francuskiej w drugiej połowie 2008 roku powinno dojść do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego.
Uczestnicy spotkania w Rheinsbergu zaapelowali do Iranu, by przystał na międzynarodową ofertę rozwiązania kryzysu wokół jego programu atomowego. Traktujemy ją (propozycję) absolutnie serio, mamy nadzieję na pozytywną reakcję- powiedziała Merkel. Według niemieckiej kanclerz, istnieje szerokie zainteresowanie dyplomatycznym uregulowaniem sporu.
Chirac powściągliwie wyraził się o planowanej fuzji nowojorskiej giełdy NYSE i giełdy Euronext, obejmującej rynki kilku państw europejskich (Francji, Belgii, Holandii, Portugalii) - co dałoby w rezultacie największą giełdę świata. Byłbym za rozwiązaniem niemiecko-francuskim - oświadczył prezydent Francji. Dodał, iż w przypadku Euronextu chodzi o cztery miejsca zawierania transakcji, z których tylko jednym jest Paryż.
Według Merkel, przyjmuje ona z zadowoleniem tworzenie silniejszych instytucji gospodarczych w Europie. Nawiązując do planowanej fuzji giełd zaznaczyła, że byłaby to decyzja czysto ekonomiczna, od której polityka powinna się trzymać z daleka. Giełda niemiecka również dąży do połączenia się z Euronextem, gdyż według jej oświadczenia "jest to jedyna opcja forsowania integracji europejskich rynków finansowych w jednym europejskim otoczeniu".
Głównym celem nieformalnych konsultacji w Rheinsbergu było przygotowanie kolejnego szczytu UE, który odbędzie się w czerwcu w Brukseli. Poza przywódcami obu państw, w spotkaniu uczestniczyli również ich szefowie dyplomacji - Philippe Douste-Blazy i Frank- Walter Steinmeier.