ŚwiatMerkel: Deklaracja Berlińska wskazuje drogę

Merkel: Deklaracja Berlińska wskazuje drogę

Kanclerz Niemiec Angela Merkel,
przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering i
szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podpisali jubileuszową Deklarację Berlińską. Europa jest silna i zdolna do działania, gdy mówi jednym głosem - powiedziała kanclerz Niemiec.

Merkel: Deklaracja Berlińska wskazuje drogę
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/50-rocznica-podpisania-traktatow-rzymskich-6038691845325441g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/50-rocznica-podpisania-traktatow-rzymskich-6038691845325441g )
50. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich

Podpisanie Deklaracji w 50-lecie Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały integrację europejską, odbyło się w gmachu Muzeum Niemieckiej Historii. Dokument wyznacza zadania Wspólnoty na przyszłość. Przywódcy UE zobowiązują się m.in. do nadania Unii do 2009 roku "odnowionego wspólnego fundamentu".

W uroczystości, obok szefów państw członkowskich, uczestniczył prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Na zakończenie odegrano IX. symfonię Ludwiga van Beethovena - hymn Unii. Szefowie państw i rządów udali się następnie pod Bramę Brandenburską - w przeszłości symbol podziału Niemiec, a obecnie zjednoczenia Niemiec i Europy, gdzie pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

W minionych 50 latach Europa stała się kontynentem pokoju, wolności i dobrobytu - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu. Proces, rozpoczęty 50 lat temu przez sześć krajów, kontynuowany jest obecnie przez 27 państw - dodała.

Deklaracja Berlińska, którą przywódcy krajów UE przyjmą w niedzielę, wskazuje drogę w przyszłość, umożliwiającą sprostanie nowym wyzwaniom - powiedziała Merkel.

W uroczystych obchodach w rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, uważanych za początek integracji europejskiej, uczestniczą przywódcy 27 krajów członkowskich, w tym prezydent Lech Kaczyński oraz szefowie unijnych instytucji.

"Godność człowieka wywodzi z judeochrześcijańskich korzeni"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w przemówieniu przed podpisaniem Deklaracji Berlińskiej wymieniła judeochrześcijańskie korzenie Europy, jako istotny element wolności i godności człowieka. Sam tekst dokumentu nie zawiera odniesienia do chrześcijańskiej tradycji. Uwzględnieniu chrześcijańskiej tradycji w Deklaracji Berlińskiej przeciwna była m.in. Francja.

Mówiąc o znaczeniu wolności, Merkel podkreśliła, że człowiek znajduje się w centrum, a jego godność jest nienaruszalna. Niech mi będzie wolno osobiście zauważyć, że dla mnie wywodzi się to rozumienie w istotnym stopniu z judeochrześcijańskich korzeni Europy - powiedziała Merkel.

"Fiasko reformy UE byłoby historycznym zaniedbaniem"

Angela Merkel ostrzegła kraje Unii Europejskiej przed fiaskiem zabiegów o reformę Wspólnoty. Fiasko byłoby historycznym zaniedbaniem- powiedziała kanclerz.

Przypomniała, że dokument wyznacza jako cel stworzenie do 2009 roku "odnowionego wspólnego fundamentu" Unii Europejskiej. Zapowiedziała, że Niemcy będą działały na rzecz realizacji tego celu i zaapelowała do pozostałych krajów o pomoc.

Do czerwca Niemcy chcą przedstawić kalendarz dalszych prac, które mają doprowadzić do ożywienia procesu przyjmowania unijnej konstytucji.

"Białorusini, Europa stoi po waszej stronie"

Angela Merkel zapewniła Białorusinów o poparciu Unii Europejskiej dla ich walki o prawa człowieka i wolność. Prawa człowieka są niepodzielne. Europa stoi po waszej stronie - powiedziała. W niedzielę na Białorusi obchodzony jest, zakazany przez władze, Dzień Wolności.

W bardzo osobistym przemówieniu Merkel przypomniała, że gdy miała siedem lat, zbudowano Berliński Mur, który podzielił także jej rodzinę. Nie sądziłam, że kiedykolwiek odwiedzę, przed wiekiem emerytalnym, Niemcy Zachodnie. A potem jednak runął mur. Nic nie musi pozostać takim, jakim jest - powiedziała, dodając, że to nadzieja dla wszystkich, którzy żyją nadal w niewoli. Prodi: UE to antidotum na wszelkie zło Europy

Europa musi znaleźć nową drogę - powiedział na berlińskiej uroczystości Romano Prodi - premier Włoch, które były gospodarzem uroczystości podpisania w 1957 roku Traktatów Rzymskich, jakie zapoczątkowały europejską integrację.

Europa musiała już pokonać wiele barier, murów i ścian - podkreślił Prodi. Dziś inna, zjednoczona w pokoju, wolności, demokracji, godności człowieka Europa, staje wobec takich wyzwań jak problemy energetyki, ochrony środowiska czy walki z terroryzmem.

Dla mnie - powiedział Prodi - Unia Europejska, będąca symbolem zjednoczenia całego kontynentu, oznacza bardzo wiele rzeczy; reprezentuje przede wszystkim antidotum na wszelkie zło Europy, wszelkie nasze choroby.

Barroso: Berlin symbolem zjednoczonej Europy

Berlin jest symbolem zjednoczonej nowej Europy - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Barroso zaapelował o wspólne działania unijnych instytucji i narodowych rządów. Nieprawidłowa jest - jego zdaniem - sytuacja, gdy instytucje unijne zabiegają o unijną współpracę, a rządy reprezentują narodowe punkty widzenia. Obie strony powinny uwzględniać w swoich działaniach oba aspekty - unijny i narodowy - mówił szef Komisji Europejskiej. (ap)

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP
Berlinueangela merkel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)