Trwa ładowanie...
d3l3jyk
d3l3jyk

Memorandum KPA przed wizytą Busha w Polsce


Delegacja Kongresu Polonii Amerykańskiej przebywała w środę, jak już podawaliśmy, w Białym Domu na spotkaniu roboczym z przedstawicielami Krajowej Rady Bezpieczeństwa (NSC), którym wręczono memorandum KPA w sprawie stosunków USA z Polską. W spotkaniu nie uczestniczył prezes KPA Edward Moskal.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3l3jyk

Jak głosi m.in. oświadczenie KPA wydane po spotkaniu, łączyło się ono z przygotowaniami do wizyty prezydenta George'a W. Busha w Polsce. Amerykański przywódca uda się tam 15 czerwca na rozmowy z władzami RP. "Stało się tradycją, że każdy prezydent Stanów Zjednoczonych daje Kongresowi Polonii Amerykańskiej możliwość podzielenia się ze swoją administracją troskami Polonii tyczącymi polityki Stanów Zjednoczonych wobec Polski" -­ głosi oświadczenie. Wspominając, że krajowy dyrektor wykonawczy organizacji Les Kuczyński wręczył odpowiedzialnemu w NSC za Europę Środkową Cameronowi Munterowi siedmiostronicowe memorandum Moskala, dokument nie wyjaśnia nieobecności na spotkaniu samego prezesa KPA.

Według nadesłanego oświadczenia podczas rozmów z NCS KPA wyraził m.in. poparcie dla silnej obecności USA i jej przywódczej roli w Europie, dalszego rozszerzania NATO i opowiedział się za kontynuacją bliskiej współpracy gospodarczej między Ameryką a Polską w kontekście jej starań o wejście do UE.

W trakcie spotkania mówiono także o problemach podwójnego opodatkowania osób pobierających w Polsce amerykańskie świadczenia Social Security, wskazywano na potrzebę analizy procesu występowania Polaków o wizy w konsulatach amerykańskich oraz dyskutowano kwestie Fundacji Wolności oraz programów pomocy finansowej dla zagranicy ­ USAID.

d3l3jyk

Z oświadczenia wynika, że mówiono też m.in. o sprawach własnościowych, zwrócono uwagę na potrzebę zabezpieczenia i renowacji we Lwowie pomnika amerykańskich lotników, którzy wraz z Polakami walczyli w wojnie z Sowietami w 1920 roku, oraz sugerowano, aby Bush spotkał się z zawodnikami polskiej małej ligi baseballowej. (ad/pr)

Nowy Dziennik

d3l3jyk

Podziel się opinią

Share

d3l3jyk

d3l3jyk
Więcej tematów