Meller: Polska w Iraku niezależnie od spełnienia postulatów przez USA
W opinii ministra spraw zagranicznych
Stefana Mellera rząd RP nie będzie uzależniał decyzji o dalszej
obecności wojsk polskich w Iraku od spełnienia przez USA
postulatów Polski przedstawionych przez szefa MON, Radosława
Sikorskiego. Meller mówił o tym w Waszyngtonie.
Sikorski, który dwa tygodnie temu odwiedził Waszyngton, powiedział po swoich rozmowach w Pentagonie, że rządowi USA zależy, aby wojska polskie pozostały dłużej w Iraku.
Sikorski przedstawił w Pentagonie listę polskich postulatów, dotyczących głównie współpracy wojskowej obu krajów i zwiększenia pomocy USA na modernizację polskiej armii.
Pan minister Sikorski słusznie przedstawił postulaty strony polskiej. To wszystko jednak dzieje się równolegle. Nie sadzę, żeby było właściwe mieszanie tego w jeden pakiet. Nie stawiamy sprawy w sposób kupiecki, a polityczny - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Meller.
Dodał, że w jego przekonaniu odpowiedź rządu USA na polskie postulaty - które Sikorski przedstawił w czasie swej wizyty w USA - "przyjdzie w stosownym czasie". Jego zdaniem, "rola Polski w Iraku zmienia się", gdyż zmienia się sytuacja w samym Iraku. Zaznaczył też, że "Polska jest gotowa pomóc w szkoleniu armii irackiej".
Meller, który w poniedziałek spotkał się z sekretarzem stanu USA Condoleezzą Rice, podkreślił też, że - jego zdaniem - Polska nadal jest "strategicznym partnerem" USA.
Dla mnie nie ulegało wątpliwości, że kiedy dokonywaliśmy (z administracją George'a W. Busha) przeglądu sytuacji w Europie, że to jest ewidentnie rozmowa partnerów strategicznych. Opuszczam Waszyngton z przekonaniem, że jesteśmy partnerem strategicznym. W dodatku, w moim odczuciu, im mocniej jesteśmy w Unii Europejskiej, tym bardziej jesteśmy partnerem strategicznym dla USA - powiedział.
W opinii wielu komentatorów rola Polski w polityce USA malała wraz z poprawą stosunków administracji prezydenta Busha z Unią Europejską i w związku z tym rząd RP nie ma już takich możliwości przetargowych w sprawie Iraku jak poprzednio.
Jednym z tematów rozmów Mellera w Waszyngtonie była sytuacja na Ukrainie. Minister powiedział, że w USA "istnieje duże zainteresowanie możliwością ewolucji" sytuacji w tym kraju.
Na pytanie, czy administracja USA jest gotowa do konkretnej pomocy w umocnieniu niepodległości Ukrainy, szef MSZ odpowiedział: Zdecydowanie tak. Waszyngton nie tylko interesuje się Ukrainą, ale gotowy jest do działań w tej kwestii.
Meller poinformował też, że w Waszyngtonie rozmawiał o sprawie zniesienia wiz amerykańskich dla Polaków. Konkretnych odpowiedzi USA na polskie postulaty w tej kwestii można jednak oczekiwać dopiero - jak powiedział - w czasie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w USA. Według wstępnych ustaleń- powiedział minister - ma ona nastąpić na przełomie stycznia i lutego.