Trwa ładowanie...
d1x6r4v

Meller o polskiej żywności, Gazociągu Północnym i Katyniu

Stefan Meller zadeklarował w wywiadzie dla
agencji Interfax, przedrukowanym przez dziennik
"Kommiersant", że jako minister spraw zagranicznych Polski będzie
dbać o to, aby w stosunkach polsko-rosyjskich nie dochodziło do
prób upokarzania partnera. Tego samego oczekuję od strony rosyjskiej - oświadczył.

d1x6r4v

Odnosząc się do wstrzymania przez Rosję importu polskiej żywności, Meller przyznał, że niektórzy polscy eksporterzy są oszustami. Nasz rząd podejmie odpowiednie działania wobec tych ludzi - zapowiedział zaznaczając, że "oszustów jest niewielu".

Minister wskazał, że strona polska ze zrozumieniem przyjęła reakcję rosyjskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych. Jednocześnie w związku z poczynionymi (przez stronę rosyjską) krokami polska opinia publiczna ma pewne wątpliwości. 9 listopada rząd Polski zwrócił się do parlamentu o wyrażenie wotum zaufania. I właśnie w tym dniu Rosja wprowadziła zakaz importu mięsa. Ponadto 9 listopada ogłoszono termin mojej podróży do Rosji w charakterze ministra - zauważył Meller.

Polakom trudno jest uwierzyć, że to wszystko jest przypadkowym zbiegiem okoliczności. Jednak mój rosyjski kolega Siergiej Ławrow zapewnił mnie, że właśnie tak było i ja mu wierzę - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Zapytany o stosunek strony polskiej do rosyjsko-niemieckich planów budowy gazociągu przez Morze Bałtyckie, Meller odparł, że Polska była zdumiona, gdy dowiedziała się o tej umowie. Zawierając porozumienie o budowie gazociągu, który będzie omijać Polskę, należało porozmawiać o tym również z nami - podkreślił. Uważam, że tam, gdzie można rozmawiać, należy to czynić - powiedział.

Meller oświadczył też, że podobnie jak wszyscy Polacy oczekuje, iż bolesna sprawa Katynia "zostanie zamknięta w duchu, godnym wolnych, demokratycznych narodów".

Jerzy Malczyk

d1x6r4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x6r4v
Więcej tematów