Trwa ładowanie...
d214ke6

Meksyk: pomnik Ignacego Paderewskiego

(Foto: Jerzy Skoryna)
W Meksyku 15 listopada, okazji 140 rocznicy urodzin i 60 - śmierci - Ignacego Jana Paderewskiego, zostanie odsłonięty pomnik wielkiego Polaka.

d214ke6
d214ke6

W 1944r. płk Jan Skoryna ufundował popiersie Paderewskiego, które wykonał pod jego dyktando hiszpański rzeźbiarz Miguel Baquidan Camps. Paderewski ma na piersi, zamiast krawata, tułów Orła Polskiego, a od ramion jest otulony jego skrzydłami.

Popiersie to było wystawiane w Pałacu Bellas Artes (Pałac Sztuk Pięknych) w stolicy Meksyku w 1945r. Wtedy powstał projekt ufundowania pomnika dla Meksyku. Niestety, ambasada PRL przez cały czas blokowała tę inicjatywę.

W 1947r. rzeźba została przekazana Delegatowi Koła b. Żołnierzy AK i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów - SPK na Meksyk inż. Jerzemu Skorynie pod opiekę. J. Skoryna miał też doprowadzić do urzeczywistnienia projektu. Nie udawało się to przez pół wieku.

Dopiero po przybyciu ambasadora R.P. Gabriela Beszleja, któremu Jerzy Skoryna przedstawił pomysł budowy pomnika, dzięki poparciu polskiej ambasady w Meksyku, pomnik będzie uroczyście odsłonięty 15 listopada.

Pomnik wysokości około 3 metrów jest powiększoną kopią w brązie popiersia dłuta Campsa. Postawiono go na skwerze w rezydencjalnej dzielnicy Lomas de Chapultepec, gdzie mieszczą się siedziby ambasad. Jest to jedno z najlepszych miejsc w mieście Meksyk.

Jerzy Skoryna(pr)

d214ke6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d214ke6
Więcej tematów