Trwa ładowanie...
d7434cu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Meksyk: alarm w pięciu stanach po kradzieży radioaktywnego irydu-192

W pięciu meksykańskich stanach ogłoszono alarm w związku z kradzieżą substancji radioaktywnej wykorzystywanej w przemyśle - promieniotwórczego irydu-192 - poinformowało w środę czasu lokalnego ministerstwo spraw wewnętrznych Meksyku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Meksyk: alarm w pięciu stanach po kradzieży radioaktywnego irydu-192
(Fotolia)
d7434cu

Do kradzieży doszło w Cardenas w stanie Tabasco na południowym wschodzie Meksyku - sprecyzował resort w komunikacie.

Lokalne przedsiębiorstwo Garantia Radiografica e Ingeniera poinformowało krajowe służby do spraw bezpieczeństwa nuklearnego, że radioaktywna substancja została skradziona z ciężarówki w nocy z poniedziałku na wtorek.

W związku z kradzieżą ogłoszono alert w pięciu stanach: Tabasco, Campeche, Chiapas, Oaxaca i Veracruz. W stan pogotowia postawiono armię, siły marynarki wojennej i policji federalnej.

d7434cu

Iryd-192 jest wykorzystywany w radiografii przemysłowej i "jeśli wydostanie się z pojemnika, stanowi zagrożenie dla ludzi" - poinformowało meksykańskie MSW. Jeśli z substancja tą nie postępuje się zgodnie z odpowiednimi zasadami bezpieczeństwa, może spowodować trwałe uszkodzenie, a nawet zagrażać życiu w dłuższym kontakcie.

W ciągu ostatnich dwóch lat w Meksyku doszło do serii kradzieży niebezpiecznych materiałów. W lutym br. władzom udało się odzyskać w stanie Hidalgo w środkowym Meksyku trzy ciężarówki z materiałami radioaktywnymi mającymi zastosowanie w przemyśle. Podobne incydenty miały miejsce w lipcu 2014 r. i grudniu 2013 r.

We wszystkich tych przypadkach ustalono, że złodzieje chcieli jedynie wykorzystać skradzione pojazdy i byli nieświadomi niebezpiecznego charakteru ich zawartości.

Zobacz również wideo: Kradzież promieniotwórczych pojemników

d7434cu

Podziel się opinią

Share

d7434cu

d7434cu
Więcej tematów