Trwa ładowanie...

Media ukraińskie: Kramatorsk w rękach sił rządowych

Ukraińskie siły rządowe zajęły Kramatorsk w obwodzie donieckim; nad budynkiem rady miejskiej powiewa flaga państwowa - podała w sobotę gazeta internetowa "Ukrainska prawda", powołując się na relacje świadków zamieszczane w sieciach społecznościowych.

Share
Media ukraińskie: Kramatorsk w rękach sił rządowych
Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d4dfk69

Ze swej strony premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wydał polecenie przywrócenia w ciągu jednego dnia działalności najważniejszych instytucji i służb w Kramatorsku, a także w Słowiańsku, również odbitym przez siły rządowe z rąk prorosyjskich separatystów - poinformowały służby prasowe rządu ukraińskiego.

"W związku z zakończeniem operacji bojowej wyzwalania Kramatorska i Słowiańska premier polecił, by (...) w ciągu jednego dnia przywrócić możliwość normalnego funkcjonowania tych miast" - głosi komunikat.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko przekazał, że w Kramatorsku saperzy sprawdzają, czy główne gmachy administracji i budynki komunalne nie zostały zaminowane. "Miejscowa ludność aktywnie pomaga siłom zbrojnym (Ukrainy)" - powiedział Łysenko na briefingu w sobotę wieczorem.

d4dfk69

Prorosyjscy separatyści wycofali się w sobotę ze Słowiańska w obwodzie donieckim. Kontrolę nad miastem przejęły siły rządowe; również i tam na gmachu rady miejskiej podniesiono ukraińską flagę państwową.

Odbicie Słowiańska to pierwszy znaczący sukces oddziałów rządowych, który może oznaczać przełom w całej operacji przeciwko separatystom. Jednak prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostrzegł w sobotę wieczorem w odezwie do obywateli, że sytuacja na wschodzie kraju jest nadal bardzo trudna. Zapowiedział też dalszą walkę przeciwko nielegalnym ugrupowaniom zbrojnym w obwodach donieckim i ługańskim.

d4dfk69

Podziel się opinią

Share
d4dfk69
d4dfk69
Więcej tematów