Trwa ładowanie...

Media: Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę ws. kadencji Adama Bodnara

Z nieoficjalnych informacji medialnych wynika, że rozprawa Trybunału Konstytucyjnego ws. Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara została odroczona. Powodem ma być nieobecność jednego z sędziów.

Share
Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję ws. Adama Bodnara
Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję ws. Adama BodnaraŹródło: East News
d2u463c

Pierwotnie rozprawa w sprawie przedłużenia kadencji Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich miała odbyć się w czwartek, jednak z informacji PAP wynika, że została przełożona na 12 kwietnia. To nie pierwszy raz, kiedy TK przekłada rozprawę dotyczącą Bodnara.

Jeszcze w środę Adam Bodnar deklarował, że stawi się na rozprawie osobiście. "Przygotowuję się do jutrzejszej rozprawy przed TK (K 20/20). Zamierzam stawić się osobiście" napisał na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich.

d2u463c

Trybunał Konstytucyjny zajmie się Bodnarem na wniosek PiS

Trybunał Konstytucyjny podjął temat przedłużenia kadencji Adama Bodnara na wniosek posłów PiS. Parlamentarzyści chcą usłyszeć opinię TK na temat tego, czy przedłużanie kadencji RPO jest zgodne z ustawą zasadniczą. Kadencja Bodnara zakończyła się we wrześniu 2020 roku, jednak od tamtej pory parlament nie był w stanie wskazać jego następcy.

Szpila wbita w Adama Niedzielskiego. Teraz profesor dostał poparcie

Bodnar sam wnioskował o przełożenie planowanej na czwartek rozprawy. Uzasadnieniem wniosku było skierowanie na początku marca przez PiS wniosku do TK ws. tzw. wzorca kontroli artykułu konstytucji, który ma służyć do kontroli ustawy o RPO. Bodnar uzasadniał, że zgodnie z obowiązującym prawem przysługuje mu 30 dni na zapoznanie się i odniesienie się do treści wniosku. Bodnar wnioskował również o wyłączenie ze składu sędziowskiego prezes TK Julii Przyłębskiej, co argumentował wypowiedziami jej męża, który zarzucił mu działanie na rzecz spowolnienia reformy sądownictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2u463c

Podziel się opinią

Share
d2u463c
d2u463c
Więcej tematów