Trwa ładowanie...

Media o raporcie o CIA: "hańba dla USA, postawić agentów CIA przed sądem"

Media na całym świecie komentują opublikowany we wtorek przez Komisję do spraw służb specjalnych amerykańskiego Senatu raport o działaniach CIA. Zawarte w liczącym ponad 500 stron dokumencie opisy bestialskich tortur są wstrząsające. Komentatorzy zgodnie potępiają metody stosowane przez CIA i pochwalają prezydenta Baracka Obamę za to, że położył kres tym haniebnym praktykom. Brytyjski "Times" cytuje byłego szefa CIA, George'a Teneta: "Gdyby ludzie dowiedzieli się o tym programie, wielu uznałoby nas za oprawców".

Media o raporcie o CIA: "hańba dla USA, postawić agentów CIA przed sądem"Źródło: PAP/EPA
d2wms52
d2wms52

Niemieckie media: "hańba dla USA"

Prasa w Niemczech chwali publikację amerykańskiego raportu na temat tortur stosowanych przez agentów CIA. Jednocześnie komentatorzy nazywają ujawnione fakty "hańbą dla Stanów Zjednoczonych".

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że ujawnienie raportu przez amerykański Senat było słuszne. "Publiczne wyjaśnianie skandali i uchybień to fundament demokracji. To szczególnie istotne w przypadku Stanów Zjednoczonych, które uważają się za mocarstwo moralne" - pisze komentator gazety. Jak dodaje, tylko w ten sposób Ameryka odzyska zaufanie, roztrwonione przez Georga Busha i jego walkę z terroryzmem.

Komentator tygodnika "Der Spiegel" pisze na stronach internetowych, że raport rzuca światło na najciemniejsze rozdziały najnowszej amerykańskiej historii, a to, co ujawnia, jest hańbą dla USA. Jak czytamy, to sami Amerykanie odpowiadają za to, że wizerunek ich kraju na świecie jest tak zły. Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zauważa tymczasem, że raport odbiera ważny argument osobom broniącym tortur w walce z terroryzmem. Dokument stwierdza bowiem, że torturując więźniów nie uzyskano od nich żadnych przełomowych informacji. Gazeta chwali prezydenta Baracka Obamę za to, że położył kres haniebnym praktykom CIA i że nie próbował bagatelizować sprawy. "Sueddeutsche Zeitung" ocenia jednak, że Barack Obama ma zbyt koleżeńskie relacje ze służbami specjalnymi, co sprzyja negatywnym tendencjom.

"Obama już dawno dał do zrozumienia, że nie będzie wyciągał prawnych konsekwencji za to, co działo się w więzieniach CIA. W ten sposób chroni się aparat bezpieczeństwa, ale nie wzmacnia zaufania w amerykańskie państwo prawa - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

d2wms52

Włoskie media: "Nowe odrodzenie USA?"

Włoska prasa zastanawia się nad tym, czy raport na temat stosowania tortur przez CIA będzie dla Ameryki okazją do „nowego odrodzenia”. Włoscy dziennikarze w komentarzach prasowych nie znajdują usprawiedliwienia dla George'a W. Busha, ale uważają, że nie bez winy jest również Barack Obama.

Zasługą Obamy jest, że już na początku swej prezydentury położył kres tym bezprawnym praktykom. Zawinił jednak, że nie ujawnił natychmiast popełnionych błędów, pisze "Corriere della Sera". Dziennik uważa, że prezydent będzie w stanie stawić czoło kryzysowi, do jakiego doprowadziło odcięcie się od raportu senatu republikanów.

Mediolański dziennik przewiduje jednak, że sprawa będzie miała dalsze konsekwencje polityczne. Jeśli na przykład Jeb Bush będzie chciał kandydować w wyborach prezydenckich jako umiarkowany republikanin, nie będzie mógł tego uczynić bez potępienia decyzji podjętych dwanaście lat temu przez swego starszego brata, przewiduje "Corriere della Sera".

Rzymska "La Repubblica" cytuje słowa prezydenta Obamy: "nie stanęliśmy na wysokości naszych wartości". Zwraca jednak uwagę na granice tego, co określa "operacją prawdy". Raport na temat tortur podpisali sami demokraci, zamykając tym samym okres, w którym dysponowali większością w senacie. Tylko sugerowana przez niektórych amnestia dla członków poprzedniej administracji uzmysłowiłaby Ameryce, że dopuszczono się zbrodni, stwierdza rzymska gazeta, przekonana, że Barack Obama powinien zdecydować się na ten krok.

d2wms52

Wielka Brytania: "Postawić agentów CIA przed sądem"

Brytyjska prasa przynosi ostre reakcje na amerykański raport w sprawie stosowania tortur przez CIA. Gazety zastanawiają się jednak, na ile okrojoną wersję raportu przedstawiła wczoraj senator Dianne Feinstein. Raport oszczędza bowiem sojuszników Stanów Zjednoczonych, uwikłanych w tortury, nielegalne transporty i więzienie podejrzanych o terroryzm.

Nagłówki w dziennikach odzwierciedlają skalę poruszenia w Wielkiej Brytanii. "Archiwum tortur CIA", "Dzień hańby dla Ameryki", "Plama na reputacji USA", "Wstyd dla Zachodu", "Postawić agentów CIA przed sądem" - to tytuły na pierwszych stronach Independenta, Guardiana, Daily Mail i Timesa. Ten ostatni cytuje byłego szefa CIA, George'a Teneta: "Gdyby ludzie dowiedzieli się o tym programie, wielu uznałoby nas za oprawców".

"Daily Telegraph" informuje na pierwszej stronie: "CIA zmyśliła zagrożenie dla Wielkiej Brytanii, żeby uzasadnić tortury". Chodzi o rzekomy plan Al-Kaidy porwania samolotów i ataku na wieżowce w londyńskiej dzielnicy banków oraz lotnisko Heathrow w 2003 roku.

d2wms52

"Daily Telegraph" cytuje raport senackiej komisji wywiadu, że Khalid Sheik Mohammad, który dwa lata wcześniej zaplanował atak na Amerykę, wyznał zamiar ataku na Londyn w wyniku waterboardingu, któremu poddano go 183 razy. Potem odwołał te zeznania. "Jeśli Ameryka i jej sojusznicy mają wygrać tę pokoleniową walkę, muszą zachować moralną wyższość. Torturowanie przeciwników naszego modelu życia nie pomoże Zachodowi wygrać tego sporu" - konkluduje "Daily Telegraph w artykule redakcyjnym".

Zobacz również - Kwaśniewski: CIA miało w Polsce plany, za które nie płaci się przelewem

Źródło: IAR

Czytaj więcej w Raporcie Specjalnym WP - Tajne więzienia CIA w Polsce

d2wms52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wms52
Więcej tematów