Trwa ładowanie...
d42pyuy
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Media: David Cameron chce referendum ws. UE w połowie 2016 roku

Premier Wielkiej Brytania David Cameron planuje przeprowadzenie referendum w sprawie pozostania jego kraju w UE w czerwcu 2016 roku - poinformowała brytyjska gazeta "The Independent on Sunday".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Media: David Cameron chce referendum ws. UE w połowie 2016 roku
(WP.PL)
d42pyuy

Termin ten Cameron chce oficjalnie podać w październiku, na zjeździe Partii Konserwatywnej, której jest liderem.

Do tej pory rząd w Londynie nie podawał konkretnej daty referendum, wskazując jedynie, że głosowanie odbędzie się do przed końcem 2017 roku.

David Cameron, jak pisze "The Independent on Sunday", ma nadzieję, że przyszłoroczny termin zwiększy szanse zreformowania Unii Europejskiej zgodnie z jego oczekiwaniami.

d42pyuy

Lista życzeń Wielkiej Brytanii dotyczy m.in. zastrzeżeń Londynu wobec ściślejszej integracji politycznej krajów Unii, ograniczenia zasiłków dla pracowników z krajów Unii, pracujących na Wyspach i zmniejszenia presji unijnego prawa na brytyjskie ustawodawstwo.

Referendum unijne

Kancelaria premiera Camerona poinformowała, że pytanie w planowanym referendum będzie brzmiało: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej?". Oznacza to, że zwolennicy pozostania w UE będą prowadzić kampanię na "tak".

Kwestia sformułowania użytego w pytaniu referendalnym budziła w Wielkiej Brytanii kontrowersje. Kampania na "tak" ma bowiem zwykle o wiele przychylniejszy odbiór społeczny niż kampania negatywna.

d42pyuy

Kwestia ta pojawiła się przy okazji zeszłorocznego referendum niepodległościowego w Szkocji. Premier David Cameron próbował przeforsować wówczas taką formułę pytania, by na "tak" mogli głosować zwolennicy pozostania Szkocji w Wielkiej Brytanii.

Szkocki parlament zdecydował jednak inaczej i do ostatniej chwili wynik referendum nie był przesądzony. Zdaniem ekspertów kampania za niepodległością była wówczas odbierana przez wyborców jako pozytywna właśnie ze względu na głosowanie na "tak".

Zatwierdzona wersja pytania referendalnego nie jest jego pierwotną wersją. Początkowo miało ono brzmieć: "Czy uważasz, że Wielka Brytania powinna być członkiem Unii Europejskiej?". Brytyjska Komisja Wyborcza uznała jednak, że pytanie może wprowadzać w błąd tych wyborców, którzy nie zdają sobie sprawy, że kraj jest już członkiem UE i zaleciła zmianę pytania.

David Cameron zapowiadał wielokrotnie, iż w przypadku wynegocjowania oczekiwanych zmian w warunkach członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, będzie prowadził kampanię za pozostaniem w Unii.

d42pyuy

Podziel się opinią

Share

d42pyuy

d42pyuy
Więcej tematów