PolskaMedale św. Brata Alberta za działalność dobroczynną

Medale św. Brata Alberta za działalność dobroczynną

Mistrzyni olimpijska z Aten pływaczka Otylia Jędrzejczak, były biznesmen Roman Kluska, infułat archidiecezji krakowskiej ks. Jerzy Bryła oraz prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski zostali uhonorowani Medalami św. Brata Alberta.

Medale św. Brata Alberta za działalność dobroczynną
Źródło zdjęć: © PAP

Uroczystość wręczenia medali odbyła się w poniedziałek w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. To wyróżnienie otrzymują osoby za pomoc niesioną osobom niepełnosprawnym. Medale św. Brata Alberta wręczane są od 1997 roku z inicjatywy Fundacji św. Brata Alberta w Radwanowicach koło Krakowa, która prowadzi 30 placówek dla osób upośledzonych umysłowo.

Wcześniej kapituła medalu sama wyszukiwała kandydatów do tego wyróżnienia. W tym roku otrzymaliśmy kilkanaście zgłoszeń od osób prywatnych oraz prawnych - powiedział prezes Fundacji św. Brata Alberta, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Cieszę się, że wniosków jest znacznie więcej niż medali, których przyznajemy tylko cztery. To świadczy, że coraz więcej osób przychodzi z pomocą osobom niepełnosprawnym. Jest to już właściwie ruch społeczny.

Mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak nie mogła przyjechać na uroczystość do Krakowa, bo jest na zgrupowaniu kadry. W jej imieniu medal odebrali rodzice Krystyna i Piotr. Otylia Jędrzejczak swój złoty medal olimpijski zdobyty w Atenach wystawiła na aukcję, a uzyskane pieniądze przeznaczyła na leczenie dzieci chorych na białaczkę.

Wniosek przyznania medalu najlepszej polskiej pływaczce złożyli pacjenci z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Prosili, aby Otylia otrzymała "medal za ofiarowany medal".

Roman Kluska był właścicielem i prezesem giełdowej spółki Optimus produkującej komputery. Pięć lat temu wycofał się z biznesu i zajął działalnością dobroczynną. Przeznaczył znaczne kwoty na akcje charytatywne prowadzone przez Kościół katolicki, również obejmujące osoby niepełnosprawne.

W 2004 roku Roman Kluska sfinansował wyprawę poszukiwawczą do Turcji w celu odszukania Rafała Jędraszyka, studenta historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaginął trzy lata temu w czasie zbierania materiałów do filmu dokumentalnego o ludobójstwie Ormian. Tę kandydaturę do medalu zgłosiła matka Rafała - Krystyna Jędraszyk.

Ta nagroda jest nie tylko dla mnie, ale także dla tych wszystkich ludzi, którzy otrzymali talent, dzięki któremu odnieśli sukces, i teraz potrafią dzielić się tym sukcesem z innymi, bardziej potrzebującymi - powiedział Kluska. - Umiejętność dzielenia się z innymi jest wartością, którą warto upowszechniać.

Marcin Przeciszewski kieruje Katolicką Agencją Informacyjną. W swojej działalności dziennikarskiej ukazuje od wielu lat dorobek organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Aktywnie uczestniczy w Ruchu "Wiara i Światło", jest m.in. współorganizatorem międzynarodowego spotkania wspólnot osób niepełnosprawnych. Jego kandydaturę zgłosiła wspólnota "Wiara i Światło".

Czwartym laureatem został ksiądz infułat Jerzy Bryła, kapłan archidiecezji krakowskiej. Jest diecezjalnym duszpasterzem osób głuchoniemych, pionierem duszpasterstwa specjalistycznego w Krakowie. Zakładał w wielu miastach punkty duszpasterskie dla osób głuchych, organizował kursy języka migowego. Wniosek o przyznanie medalu księdzu złożyło Bractwo Kurkowe w Krakowie, którego Bryła jest kapelanem.

Medale św. Brata Alberta wręczono laureatom podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana 2005".

Medal przedstawiający św. Brata Alberta, który tuli do siebie dzieci, wykonał podopieczny Fundacji im. Brata Alberta -Krzysztof Sieprawski. Wyróżnienie jest przyznawane od 1997 r. Otrzymali je m.in.: prof. Zbigniew Brzeziński, Anna Dymna, Jerzy Buzek, bp Stanisław Dziwisz, Alicja Grześkowiak, Robert Korzeniowski, rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll i metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski oraz, pośmiertnie, tragicznie zmarły bp Jan Chrapek.

Wyróżnienie jest przyznawane z inicjatywy Fundacji im. Brata Alberta. Fundacja ta powstała w Krakowie w 1987 roku. W całej Polsce prowadzi 30 placówek dla osób upośledzonych umysłowo.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)