WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Medal Gloria Artis dla Tadeusza Mazowieckiego

Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" odznaczył w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski premiera pierwszego niekomunistycznego rządu - Tadeusza Mazowieckiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Medal Gloria Artis dla Tadeusza Mazowieckiego
(PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
WP

- To nie jest nagroda ode mnie, to nie jest wyróżnienie dane przez ministra. To jest podziękowanie świata kultury dla pana, panie premierze. To jest ukłon tych wszystkich, którzy wiedzą, że pana aktywność w każdym momencie i w każdym słowie służy najwyższym wartościom - powiedział m.in. Zdrojewski.

- Dziękuję za tę nagrodę, ale przyjmuję ją z pokorą, jako nie dość zasłużoną. Dlatego, że nie wiem, czy wystarczająco dużo dla kultury mój rząd zrobił - powiedział Mazowiecki.

Były premier podzielił się z zebranymi kilkoma refleksjami na temat kultury. Przywołał m.in. swoje rozterki poprzedzające akcesję Polski do UE - czy jest to połączenie, czy też tylko przyłączenie. Według Mazowieckiego, w sferze ekonomii i polityki szybko "musiało się okazać, że to jest przyłączenie". Natomiast w sferze ducha, kultury, problem "połączenia tego różnego dziedzictwa" jest - zdaniem Mazowieckiego - wciąż otwarty dla Europy.

WP

Tadeusz Mazowiecki dodał też, że wciąż czeka i ma nadzieję, że w Polsce lub w innym kraju powstanie jakieś wielkie dzieło sztuki "o tym, co stało się w Polsce w 1989 r.".

Trzecia refleksja dotyczyła sytuacji w TVP. Mazowiecki wyraził niedowierzanie i oburzenie tym, co się dzieje w publicznej telewizji.

- To, co się dzieje z głównym polskim medium - polską telewizją państwową, to jest groteska obrażająca polskie państwo. Ja nie mogę uwierzyć, że nie ma sposobu na uzdrowienie tego; że nie może być większości politycznej dla posunięć koniecznych do tego, aby zrozumieć, że ten najsilniejszy środek oddziaływania kulturalnego, jakim jest telewizja, nie może być ciągle rozgrywany tylko w kategoriach "czy nasza, czy wasza", a nie w kategoriach, że to ma być coś ani nasze, ani wasze, ale wspólne - powiedział.

Mazowiecki dodał, że gdy tworzono Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zakładano, że będzie to instytucja na wzór Trybunału Konstytucyjnego, który - jak podkreślił premier - "wykazał swoją pozapolityczność i nadrzędność".

WP

Podsumowując, Mazowiecki ocenił, że wokół możliwości uzdrowienia sytuacji w TVP wytworzył się w Polsce nastrój bezradności i kapitulacji. - Otóż ja mówię: Nie. To można uzdrowić i to trzeba uzdrowić - podkreślił.

Zaznaczył przy tym, że duchowa transformacja Polaków nie dokona się, lub dokona się źle, jeżeli ten tak ważny środek oddziaływania na społeczeństwo będzie znajdował się "w tym stanie szanowania standardów życia publicznego, w jakim jest".

Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" jest przyznawany przez Ministra Kultury od 2005 r. wybitnym postaciom świata kultury. Na awersie ma wizerunek orła w koronie. Na rewersie widnieje twarz kobiety z wieńcem z liści laurowych i półkolisty napis "Gloria Artis".

Złoty Medal "Gloria Artis" otrzymali wcześniej m.in. Władysław Bartoszewski, Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek, Ryszard Kapuściński, Krzysztof Penderecki, Roman Polański, Franciszek Starowieyski, Andrzej Wajda i Wisława Szymborska.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP