McCain: dziś więcej zagrożeń niż w czasach zimnej wojny
Dziś wydaje się, że jest więcej zagrożeń niż w czasach zimnej wojny. Putin chce przywrócić Rosji status imperium, a może z tego zrezygnować tylko wtedy, gdy oceni, że koszty są za wysokie - powiedział podczas Wrocław Global Forum senator USA John McCain.
06.06.2014 | aktual.: 06.06.2014 20:48
McCain uczestniczył w debacie z senatorem USA Chrisem Murphym. Zdaniem McCaina, sojusznicy NATO muszą zdać sobie sprawę z ambicji prezydenta Rosji Władimira Putina. - On chce przywrócić Rosji status imperium. Zrezygnuje z tego jedynie kiedy oceni, że koszty są wyższe niż korzyści. Tu olbrzymie znaczenie może mieć solidarność USA z krajami Europy Środkowo-Wschodniej - ocenił senator Partii Republikańskiej.
Jak dodał, ostatnie wydarzenia na Ukrainie spowodowały, że dziś mamy do czynienia z większym zagrożeniem niż w czasie zimnej wojny.
Polityk podkreślił, że konflikt na Ukrainie jeszcze długo będzie rozwiązywany. - Wiemy przy tym, że Rosja wywiera naciski również na kraje bałtyckie, Rumunię czy Mołdawię. Dla nas najlepszym rozwiązaniem byłoby rozszerzenie wzajemnej solidarności i popracowanie nad naszymi zdolnościami obronnymi - mówił senator.
Podkreślił również, że najważniejsze obecnie zadanie USA w związku z polityką wobec Rosji to wsparcie ruchu oporu w Syrii, ponieważ Moskwa odgrywa ogromną rolę zarówno w polityce Syrii, jak i Iranu.
Murphy z kolei podkreślił, że Ukrainie trzeba pomóc w odbudowie kraju, ale np. dostarczanie jej broni byłoby błędem. - Nie sądzę, by było to mądre rozwiązanie - dostarczać tam śmiercionośne narzędzia. Musimy jednak przekonać wszystkich, że jesteśmy w stanie wywierać tę presję na Rosję, która zaowocuje zmianą - dodał Murphy.
Uznał przy tym, że od końca zimnej wojny były złudzenia, że Rosja stanie się częścią Zachodu. - Moim zdaniem za rządów Putina to się nie stanie. Sam reset nie był jednak powodem konfliktu na Ukrainie. Putin już w Gruzji robił podobnie. Jego celem jest odzyskanie kontroli nad obszarami, gdzie utracił wpływy - dodał senator Partii Demokratycznej.
Jego zdaniem, zamiast resetu skuteczna mogłaby być teraz próba podpisania nowej umowy o ograniczeniu zbrojeń.
Wrocław Global Forum to doroczna konferencja poświęcona transatlantyckiej współpracy gospodarczej oraz stosunkom politycznym między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. W tym roku w panelach dyskusyjnych weźmie udział ok. 450 polityków, dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu, przede wszystkim z Polski, państw UE, USA oraz Ukrainy.