Mazowsze: pięć powiatów bez pełnego dostępu do POZ
Na Mazowszu w pięciu powiatach dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej jest niepełny - poinformował szef mazowieckiego oddziału NFZ Filip Nowak. Dodał, że dostęp do lekarza rodzinnego ma 86 proc. mieszkańców woj. mazowieckiego.
- To wysoki procent w tej niekomfortowej sytuacji - dodał Nowak.
W sumie umowy z NFZ na 2015 r. podpisało 76 proc. placówek, które dotychczas funkcjonowały w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Otwarta jest jednak większość przychodni, w tym wszystkie w Warszawie.
Słabsza opieka POZ jest w powiatach: wyszkowskim, ostrołęckim i lipskim oraz w miastach na prawach powiatu - w Ostrołęce i Radomiu. "W tym pięciu powiatach zabezpieczyliśmy dostępność w sposób alternatywny - w izbach przyjęć bądź w szpitalnych oddziałach ratunkowych czy też w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej" - powiedział.
Według jego informacji w tych pięciu powiatach dostęp do lekarza POZ ma mniej niż połowa pacjentów. W Wyszkowie umowy podpisało jedynie 10 proc. placówek dotychczas świadczących usługi POZ. Nowak zaznaczył, że powstają tam już jednak nowe placówki, które chcą przejąć pacjentów, którzy dziś muszą korzystać z alternatywnych form podstawowej opieki zdrowotnej.
Przypomniał, że każdy pacjent, którzy chce skorzystać z POZ, ale jego lekarz nie otworzył gabinetu, powinien udać się do którejś z alternatywnych placówek. "To naturalny kierunek, w którym poruszają się pacjenci z dolegliwościami zdrowotnymi - po prostu idą do szpitala. Uważamy, że to jest najlepsze, najbardziej logiczne" - powiedział Nowak.
- Z informacji, które dopływają do nas po tych kilku godzinach funkcjonowania, mogę poinformować chyba, że ten system działa sprawnie i w sposób taki, jakiego oczekiwaliśmy - dodał.
Nowak zaznaczył, że w miejscach tych jest przygotowany gabinet z lekarzem, który udziela porady lub pomocy - placówki zapewniły dodatkową obsadę lekarzy i pielęgniarek. Ponadto, pacjenci mogą uzyskać pomoc wyjazdową. Podkreślił, w wypadkach zagrożenia życia wykorzystywany jest system ratownictwa medycznego, a ten działa sprawnie.
W jego przekonaniu, alternatywny system może działać dość długo, ale - jak ocenił - nie będzie takiej potrzeby, bo pacjenci znajdą przychodnie, które są otwarte i tam się przeniosą. Dodał jednak, że wierzy w to, iż lekarze przez dłuższy czas nie zostawią bez pomocy pacjentów, którymi opiekują się od wielu lat.
Jak dodał, świadczeniodawcy, który nie otworzyli w piątek swoich gabinetów, by zawrzeć nową umowę z NFZ, będą musieli ponownie zebrać tzw. listę aktywną pacjentów. Oznacza to konieczność ponownego zbierania od nich stosownych deklaracji.
W jego przekonaniu nie jest to jednak utrudnienie dla pacjentów, bo jeśli chcą oni uzyskać poradę lekarza POZ, mogą udać się do najbliższej placówki medycznej i to ona załatwi wszystkie formalności.
"Nie widzę tutaj utrudnienia dla pacjenta w kontaktach formalnych dwóch stron umowy, czyli NFZ i realizatora świadczeń" - powiedział Nowak.
Pytany o ewentualne konsekwencje prawne dla tych świadczeniodawców, którzy nie aneksowali umów, powiedział, że NFZ będzie o tym decydował w późniejszym czasie.
"Dysponujemy instrumentami, którymi możemy spróbować dochodzić utraconych praw, ale na dziś zabezpieczamy dostępność (do lekarzy POZ) i to jest nasz główny cel" - dodał.
Informacje na temat placówek udzielających na Mazowszu porad POZ można uzyskać pod numerami telefonów: (22) 211 80 18, (22) 279 75 45 i (22) 279 75 41. Na stronie mazowieckiego oddziału Funduszu (www.nfz-warszawa.pl) uruchomiona została też wyszukiwarka czynnych placówek udzielających porad w ramach POZ. Najbliższą można odnaleźć, wpisując swój kod pocztowy.
Mazowiecki NFZ umowy "na zastępstwo" podpisał z 22 placówkami w 18 miejscowościach: Ostrołęce, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie, Kozienicach, Pionkach, Przysusze, Radomiu, Przasnyszu, Wyszkowie, Białobrzegach, Grójcu, Nowym Mieście nad Pilicą, Makowie Mazowieckim, Lipsku, Zwoleniu, Szydłowcu, Iłży i Ostrowi Mazowieckiej.
Tak, jak zakładał plan B ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, są wśród nich szpitalne izby przyjęć i oddziały ratunkowe oraz punkty nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.