Maturę 2007 najlepiej zdali uczniowie w Małopolsce
Najlepiej na maturze w tym roku wypadli
uczniowie z województw: małopolskiego (92% zdało maturę) i
podlaskiego (91%). Województwa gdzie maturzystom poszło
najgorzej to Lubuskie i Dolnośląskie (po 85% osób uzyskało
świadectwa dojrzałości).
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/rozdano-swiadectwa-maturalne-6038682865820289g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/rozdano-swiadectwa-maturalne-6038682865820289g )
Rozdano świadectwa maturalne
Wyniki matur dowodzą tego, że słusznie zrobiłem rok temu, ogłaszając amnestię maturalną i wprowadzając ją również na ten rok. W tym roku 55 tys. młodzieży skorzystało z wentyla bezpieczeństwa - powiedział Giertych.
Minister dodał, że w przyszłym roku zacznie funkcjonować sierpniowy egzamin poprawkowy. Dzisiejsza obietnica uczelni, że przyjmą na studia po "sierpniowej maturze", rozwiązuje problem dużej grupy osób, która nie zdawała matury. Gdyby nie było amnestii, w tym roku 25% osób nie zdałoby w ogóle matury- dodał.
95% wszystkich maturzystów zdało obowiązkowy egzamin pisemny z języka polskiego; ustny - 97%.
Przedmiotem najchętniej wybieranym przez abiturientów była geografia. Pozytywny wynik na egzaminie z tego przedmiotu uzyskało 84% Podobnie było z wiedzą o społeczeństwie (WOS), drugim najchętniej wybieranym przedmiotem. 28% maturzystów przystąpiło do egzaminu z WOS - 95% z nich zdobyło 30% punktów i więcej.
Podobnie jak w latach ubiegłych, językiem obcym cieszącym się największym powodzeniem maturzystów był angielski. Przystąpiło do niego 79% zdających, większość na poziomie podstawowym. Niemal wszyscy (96%) osiągnęli pozytywny wynik. Egzaminy z nieco rzadziej wybieranych języków (niemiecki, francuski i rosyjski) zdało 97% tych uczniów, którzy do nich przystąpili.
Ogółem 90% tegorocznych maturzystów uzyskało świadectwa dojrzałości. 15% spośród nich (ok 55 tys. uczniów) otrzymało je dzięki tzw. amnestii maturalnej, czyli mimo oblania jednego z obowiązkowych egzaminów. Warunkiem otrzymania przez nich świadectwa było uzyskanie średnio co najmniej 30% punktów ze wszystkich zdawanych egzaminów. Mniej więcej tyle samo maturzystów (53 tys.) skorzystało z tej możliwości w ubiegłym roku, po tym, jak minister edukacji wydał rozporządzenie wprowadzające "amnestię".
Najlepiej egzamin maturalny zdali, tak jak w poprzednich latach, absolwenci liceów ogólnokształcących (96% zdało). W technikach świadectwa dojrzałości uzyskało 82%, w liceach profilowanych 81%, w liceach uzupełniających 58%, a w technikach uzupełniających 54% maturzystów. Lepiej poszło dziewczętom (91% z nich zdało), niż chłopcom (88%).
Podobnie jak w ubiegłym roku, najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie szkół w największych miejscowościach - miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (91% maturzystów uzyskało świadectwa). Na wsiach było to średnio 79%.
Do egzaminu w tym roku przystąpiło około 420 tys. osób. Łącznie maturzyści napisali ok 1,5 mln testów i zdawali ponad 800 tys. egzaminów ustnych.
Aby zdać maturę trzeba uzyskać pozytywny wynik (co najmniej 30% punktów) z trzech egzaminów pisemnych i dwóch ustnych. Pisemnie trzeba zdać: język polski, język obcy nowożytny i wybrany przedmiot z listy, obejmującej: biologię, chemię, fizykę i astronomię, geografię, historię, historię muzyki, historię sztuki, matematykę, wiedzę o społeczeństwie, wiedzę o tańcu. Ustnie trzeba zdać język polski i wybrany język obcy nowożytny.