PolskaMatura z litewskiego i białoruskiego? Oni mają to za sobą

Matura z litewskiego i białoruskiego? Oni mają to za sobą

27 osób zdawało maturę z języka litewskiego w jedynym w Polsce Liceum Ogólnokształcącym w Puńsku (woj. podlaskie) z Litewskim Językiem Nauczania. Większość zdających uznała, że egzamin podstawowy nie był trudny. Nikt nie zdawał egzaminu na poziomie rozszerzonym. Z kolei z języka białoruskiego w woj. podlaskim egzamin dojrzałości zdawało 238 uczniów. To uczniowie dwóch szkół z dodatkową nauką języka białoruskiego - w Hajnówce i Bielsku Podlaskim.

Niektórzy przygotowując się do matury zwrócili uwagę na jednego z pisarzy, który niedawno zmarł - Justimasa Marcinkieviciusa - i nie zawiedli się.

Uczniowie litewscy mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszy to "Uczucia i rzeczywistość w powieści "Dedes ir Denienes" ("Wujkowie i wujenki) Juozasa Tumasa ps. Vaiżgantas. Drugi temat to "Dramatyzm w historii litewskiej na podstawie utworu Justimasa Marcinkieviciusa" pt. "Mindaugas" (Mendog - imię króla litewskiego). Uczniowie deklarowali, że wybierali oba tematy.

- W związku ze śmiercią Marcinkieviciusa brałam pod uwagę, że jego twórczość może znaleźć się na egzaminie i przygotowałam się. Myślę, że matura poszła mi bardzo dobrze - powiedziała Jowita Januszko, która wybrała drugi temat. Martinas Bernecki powiedział, że wybrał pierwszy temat, bo akurat lepiej znał tę powieść, a mniej twórczość Marcinkieviciusa.

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku Irena Marcinkiewicz podsumowując maturę powiedziała, że egzamin z języka litewskiego jest obowiązkowy i bardzo ważny szczególnie dla osób, które wybierają się na studia na Litwę. Zaznaczyła, że ci, którzy nie mają zaliczonego tego egzaminu, muszą zdawać do litewskich szkół egzaminy wstępne. Na studia litewskie wybiera się ponad połowa uczniów z Puńska.

Marcinkiewicz powiedziała, że ten rok był trochę inny od poprzednich, bo matura odbyła się w nowym budynku liceum. Obiekt został oddany do użytku w 2010 roku.

Liceum litewskie w Puńsku istnieje od ponad 50 lat. Dotąd mieściło się w budynku szkoły podstawowej. Teraz posiada własny obiekt. Wszystkie przedmioty w liceum - oprócz polskiego, historii i geografii - są wykładane po litewsku.

Szacuje się, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy Litwinów, z czego większość w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny. Podczas ostatniego spisu powszechnego ludności do narodowości litewskiej przyznało się jednak tylko 5,8 tys. osób.

Białoruski na maturze

Maturę z białoruskiego chciało zdawać 264 uczniów w Podlaskiem, 26 z nich jest jednak zwolnionych z tego egzaminu, gdyż są finalistami olimpiady języka białoruskiego. Zwolnieni deklarowali pisanie matury z białoruskiego na poziomie rozszerzonym.

Maturę z języka białoruskiego pisali uczniowie w Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce oraz w II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Egzaminy są w tych szkołach obowiązkowe.

Zwolnionych z matury z języka białoruskiego było pięć osób, czyli wszystkie, które do egzaminu podchodziły, w III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku im. Baczyńskiego, gdzie są dodatkowe zajęcia z języka białoruskiego.

Z danych OKE w Łomży wynika, że w tym roku liczba maturzystów zainteresowanych zdaniem matury z języka białoruskiego jest identyczna jak przed rokiem - poinformowała wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Grażyna Klimuszko.

Dyrektor Zespołu Szkół w Hajnówce Eugeniusz Saczko podkreślił, że w szkole, którą on kieruje, w ostatnich latach liczba uczniów utrzymuje się na stałym poziomie, są jedynie niewielkie wahania liczby uczniów w zależności od rocznika.

W hajnowskiej szkole egzamin pisało 107 uczniów, 7 było zwolnionych. Maturę z języka białoruskiego w Hajnówce zdawała m.in. Ewelina Romańczuk z klasy III C o profilu humanistycznym. Egzamin określiła jako "średni" pod względem trudności. Według niej trudny był tekst publicystyczny o Księstwie Litewskim, bo był bardzo historyczny. Jako łatwe oceniła natomiast scharakteryzowanie głównego bohatera lirycznego w wierszu Łarysy Hemiusz "Książę Czarodziej" o tęsknocie za krajem ojczystym czyli Białorusią.

Ewelina ujawniła, że zamierza studiować pedagogikę na Uniwersytecie w Białymstoku i pracować w szkole. Mówi, że mogłaby być nawet nauczycielką języka białoruskiego. Sama w domu na co dzień z rodziną rozmawia po białorusku i tak było we wszystkich pokoleniach w jej rodzinie.

Dyrektor Saczko podkreślił, że od absolwentów, którzy mieszkają teraz w różnych regionach Polski, wie, iż znajomość języka białoruskiego czy innego wschodniego języka jest dodatkowym, ważnym atutem w pracy, zwłaszcza w awansie zawodowym. - W Warszawie czy Poznaniu to bardzo pomaga - ocenił Saczko.

W II liceum w Bielsku Podlaskim maturę z języka białoruskiego zdawało 131 osób, w tym jedna na poziomie rozszerzonym. 14 osób było zwolnionych. Dyrektor szkoły Andrzej Stepaniuk mówi, że matura z białoruskiego to dla wielu uczniów, którzy za moment rozjadą się w różne strony, "zakończenie pewnego etapu spotkania z literackim językiem białoruskim, a dla wielu spotkania z białoruskością w ogóle".- Chcemy im w szkole zaszczepić odrobinę białoruskości - mówił Stepaniuk.

Stepaniuk powiedział, że uczniowie wybierają najróżniejsze kierunki studiów w zależności od profilu, specjalności klasy, w której się uczyli. Są też osoby, które wybierają studia na wschodnich filologiach.

Oba podlaskie licea z dodatkową nauką języka białoruskiego to szkoły z tradycjami, wysoko oceniane w rankingach. Hajnowskie liceum istnieje od 1949 roku, bielskie - od 1944 roku.

Z danych Podlaskiego Kuratorium Oświaty w Białymstoku wynika, że w województwie podlaskim języka białoruskiego uczy się w tym roku szkolnym 3 tys. uczniów podstawówek, gimnazjów i liceów oraz przedszkolaków. Największą grupę stanowią uczniowie szkół podstawowych, gdzie w 21 placówkach białoruskiego uczy się 1335 osób. W trzech liceach tego języka uczą się 753 osoby.

Źródło artykułu:PAP
językmaturaegzamin dojrzałości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)