Matura z języka obcego: 350 tys. osób zdaje angielski
Maturzyści przystąpili rano do egzaminu z języka obcego. Trzy czwarte, czyli ponad 350 tys. osób wybrało język angielski. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki, a na trzecim - rosyjski.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKA), Marek Legutko, do Komisji nie dotarły żadne sygnały o opóźnieniach w rozpoczęciu egzaminów.
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy). Egzamin z języka obcego można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. W latach ubiegłych wszyscy maturzyści musieli zdawać egzamin na poziomie podstawowym, dopiero potem chętni mogli przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
83% zdających egzamin z angielskiego wybrało poziom podstawowy; 17% - poziom rozszerzony.
Wśród języków obcych najpopularniejszy jest angielski - 77% maturzystów (czyli 355 tys.) zdecydowało się, że na pisemnym egzaminie dojrzałości wykaże się jego znajomością. W liceach ogólnokształcących chęć zdawania angielskiego wyraziło 83% maturzystów, w technikach - 71%, w liceach profilowanych - 72%, w liceach uzupełniających - 52%, w technikach uzupełniających - 50%.
Na drugim miejscu znajduje się język niemiecki - wybrało go 17% abiturientów (78 tys. osób), na trzecim rosyjski - 6% (29 tys. osób). Francuski wybrał 1% uczniów (4,7 tys. osób); włoski i hiszpański - mniej niż 1% (odpowiednio: 579 i 551). 22 osoby chcą zdawać egzamin z języka słowackiego, 16 z języka szwedzkiego, a 8 z portugalskiego.
Egzaminy z języków znalazły się także w grupie przedmiotów do wyboru. 175 maturzystów zadeklarowało, że przystąpi do egzaminu z łaciny i kultury antycznej, 6 - z greki i kultury antycznej, a 29 - z języka kaszubskiego.
Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 279 osób przystąpi do egzaminu z białoruskiego, 120 z ukraińskiego i 42 z litewskiego.
Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez pracujących w nich nauczycieli.
Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 460 tys. uczniów. Część pisemna nowej matury rozpoczęła się w czwartek, potrwa do 23 maja.