Matura geografia 2016 – informacje o egzaminie
Do matury z geografii podchodzą tylko ci absolwenci, którzy wcześniej dobrowolnie zadeklarowali chęć przystąpienia do egzaminu z tego przedmiotu. Od roku szkolnego 2014/15 geografię można zdawać dodatkowo tylko na poziomie rozszerzonym (nie dotyczy osób podchodzących do matury na „starych” zasadach). Sprawdzian przeprowadzany jest tylko w formie pisemnej. Wynik testu ma duże znaczenie w trakcie rekrutacji na różne kierunku studiów, głównie o profilu przyrodniczym, turystycznym oraz fizycznym.
Matura geografia – jak wygląda egzamin?
Podstawowa matura z geografii (przeznaczona dla absolwentów liceów z lat 2004/05-2013/14 oraz absolwentów techników z lat 2005/06-2014/15) polega na rozwiązaniu około 30 zadań różnego rodzaju, sprawdzających u abiturientów poziom ogólnej wiedzy geograficznej oraz umiejętność jej wykorzystania w praktyce. Duża część poleceń zawartych w arkuszu polega na zanalizowaniu i zinterpretowaniu dołączonych materiałów źródłowych (np. map lub wykresów). Egzamin rozszerzony z geografii charakteryzuje się nieco wyższym stopniem trudności. Sprawdzian przybiera formę testu z zadaniami o różnym charakterze, sprawdzającego u abiturientów m.in. umiejętności identyfikowania i analizowania problemów występujących w środowisku geograficznym, rozumowania oraz argumentowania prawidłowości, jakie można zaobserwować w środowisku przyrodniczym, gospodarce i systemie geopolitycznym danych obszarów, a także wykorzystywania informacji geograficznych pochodzących z dołączonych materiałów źródłowych.
Matura z geografii 2016 – Kiedy? Ile trwa?
W tym roku matura z geografii odbędzie się w piątek 13 maja o godzinie 14:00. Czas pracy wynosi w przypadku egzaminu na poziomie podstawowym 120 minut, a na poziomie rozszerzonym 180 minut.
Egzamin maturalny z geografii – z czego można korzystać?
W trakcie matury z geografii zdający mają możliwość skorzystania z następujących przyborów: linijki, lupy oraz prostego kalkulatora. Kategorycznie zabrania się natomiast używania innych pomocy naukowych oraz urządzeń elektronicznych. Każdy przystępujący do egzaminu powinien również mieć przy sobie dokument tożsamości i długopis lub pióro z czarnym tuszem.
12.05.2016 | aktual.: 12.05.2016 16:13
W. Chentkiewicz