Matura 2021. Prezydent podał termin i formę egzaminu
Kiedy odbędą się egzaminy maturalne i w jakiej formie zostaną przeprowadzone? Do tej kwestii odniósł się w piątek prezydent Andrzej Duda po Radzie Gabinetowej. Podkreślił też, że ponad 500 tysięcy zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.
Matury w 2021 r. oraz egzamin ósmoklasisty mają zostać przeprowadzone w terminie – przekazał w piątek po Radzie Gabinetowej prezydent Andrzej Duda. Głowa Państwa przekazała te informacje po wcześniejszej rozmowie z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.
Matura 2021. Kiedy się odbędzie i w jakiej formie?
- Matury będą przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej, wyjątkowo będą oczywiście wtedy, kiedy jest to niezbędne, przeprowadzane w formie ustnej, ale zasadą absolutną będzie forma pisemna z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego – poinformował prezydent.
Andrzej Duda zwrócił uwagę na fakt, że ponad 500 tysięcy nauczycieli przyjęło już szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Prezydent zapewnił, że na razie nie ma przesłanek ku temu, by zmieniać terminy egzaminów.
"Nic nie powinno zakłócić przeprowadzania egzaminów"
- Nic nie powinno tutaj od strony tego zaplecza osobowego i zaplecza technicznego zakłócić przeprowadzania tych egzaminów, zgodnie z tym, jak one zostały wcześniej zapowiedziane. Mam nadzieję, że tutaj żadnych problemów nie będzie – oznajmił.
Parę godzin wcześniej na antenie RMF FM do tegorocznych matur odniósł się też minister zdrowia Adam Niedzielski. On również zapewniał, że "rząd będzie robił wszystko, żeby egzaminy odbyły się w normalnych terminach". Stwierdził jednak, że ostateczna decyzja w tym zakresie podjęta zostanie w przyszłym tygodniu.
Kiedy powrót do szkół? Andrzej Duda odpowiada
Kolejny temat, który obecnie jest szeroko dyskutowany, to powrót dzieci do szkół. W jakiej formie miałby się odbywać? Duda powiedział, że kwestia ta również została przez niego poruszona w trakcie Rady Gabinetowej.
- Oczywiście jest to zależne od sytuacji epidemicznej, ale ponieważ zakładamy, że ona w ciągu najbliższych tygodni powinna się znacząco poprawiać, jest wysoce prawdopodobne i to jest bardzo poważnie rozważane w tej chwili przez pana premiera i pana ministra edukacji, aby szkoły zostały uruchomione w systemie hybrydowym. To znaczy tydzień nauki w szkole, tydzień nauki zdalnej, wymiennie w stosunku do grup wiekowych i do podziału na klasy – stwierdził prezydent.
Jego zdaniem taka forma organizacji zajęć szkolnych "wydaje się rozwiązaniem sensowniejszym niż dopuszczenie znów tylko najmłodszych do stałej nauki, a pozostawienie młodzieży w domach".
W zakresie powrotu dzieci do szkół i organizacji nauki w dobie pandemii wszelkie decyzje podejmuje rząd.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: