Matura 2021 z chemii. Mamy odpowiedzi. Sprawdź, czy zdasz. Rozwiązane arkusze CKE
W piątek maturzyści mierzyli się jednym z najtrudniejszych przedmiotów, jakim jest chemia. Matura 2021 z tego przedmiotu okazała się nie lada wyzwaniem. Zobacz, jak ci poszło. Mamy rozwiązane arkusze CKE.
W piątek 14 maja w całym kraju odbyła się matura z chemii. Wynik tego egzaminu, podobnie jak z innych przedmiotów dodatkowych, nie ma wpływu na zdanie matury. Zostanie on jednak odnotowany na świadectwie maturalnym i jest brany pod uwagę przez niektóre uczelnie wyższe podczas rekrutacji.
Matura 2021 z chemii. Rozwiązane arkusze egzaminacyjne CKE
Od samego początku tegorocznych egzaminów, Wirtualna Polska udostępnia maturzystom odpowiedzi tuż po opublikowaniu oficjalnych arkuszy przez CKE.
Poniżej prezentujemy propozycję odpowiedzi na pytania i propozycje rozwiązań do zadań, które znalazły się w tegorocznych arkuszach egzaminacyjnych na maturze z chemii. Propozycje rozwiązań opracowane zostały przez nauczycieli z Centrum Edukacyjnego Maturita www.maturita.pl.
Matura 2021. Egzaminy zakończą się 20 maja
Matury w tym roku potrwają do 20 maja, a przed absolwentami szkół średnich jeszcze:
- 17 maja 9:00 historia, 14:00 język rosyjski (pr i dj)
- 18 maja 9:00 fizyka, 14:00 język hiszpański (pr i dj)
- 19 maja 9:00 informatyka, język włoski (pr i dj)
- 20 maja 9:00 języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy), 14:00 (poziom rozszerzony)
pp - poziom podstawowy, pr - poziom rozszerzony, dj - poziom dwujęzyczny
W czwartek 20 maja przeprowadzone zostaną również egzaminy w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych z:
- matematyki (godzina 9:00)
- historii (godz. 10:35)
- geografii (godz. 12:10)
- biologii (godz. 13:45)
- chemii (godz. 15:20)
- fizyki (godz. 16:55)tak
Kiedy wyniki matury 2021?
Matury potrwają do 20 maja, a wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca. Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym.
Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego, potrzebny jest natomiast przy rekrutacji na studia. Na większość obleganych kierunków wymagany jest przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym, a czasem nawet kilka.
Maturzysta, który kwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać od niego. Procedura odwoławcza jest kilkustopniowa.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.
Zobacz też: Matura 2021. Najważniejsze punkty dla każdego maturzysty