Trwa ładowanie...
d2b7n4h

Matteo Renzi otrzymał misję powołania nowego rządu

39-letni Matteo Renzi, burmistrz Florencji, lider centrolewicowej Partii Demokratycznej, otrzymał od prezydenta Włoch Giorgio Napolitano misję utworzenia rządu. Gabinet ma utworzyć w ciągu kilku dni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matteo Renzi
Matteo Renzi (PAP/EPA, Fot: Maurizio Degl''Innocenti)
d2b7n4h

Do kryzysu rządowego doszło po piątkowej dymisji premiera Enrico Letty. Został on faktycznie zwolniony ze stanowiska przez Renziego, który jako nowy szef Partii Demokratycznej, wybrany w grudniu w masowych prawyborach, poddał krytyce jego rząd, zarzucając mu powolność we wprowadzaniu reform i wychodzeniu z kryzysu finansów publicznych.

Renzi sam zadeklarował gotowość objęcia stanowiska premiera, a inicjatywę tę poparło kierownictwo ugrupowania w głosowaniu. Przez dwa dni prezydent Napolitano prowadził konsultacje z delegacjami ugrupowań parlamentarnych w sprawie dróg wyjścia z kryzysu.

Na razie przyszły gabinet Renziego ma zagwarantowane parlamentarne poparcie jego macierzystego ugrupowania. Wciąż nie wiadomo, jakie stanowisko zajmie wobec niego tzw. nowa centroprawica, która współtworzyła z demokratami rząd Letty.

d2b7n4h

Podziel się opinią

Share
d2b7n4h
d2b7n4h
Więcej tematów