Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki wybrał nowego szefa ABW

Premier Mateusz Morawiecki powołał Krzysztofa Wacławka na stanowisko szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Taką informację podał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Share
ABW z nowym szefem
ABW z nowym szefemŹródło: PAP
d3r34uj

"3 lutego 2020 roku Prezes Rady Ministrów powołał na stanowisko Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Pana Krzysztofa Wacławka. Wcześniej kandydaturę tę pozytywnie zaopiniował Prezydent RP, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz Komisja ds. Służb Specjalnych" - czytamy w komunikacie.

W oświadczeniu podkreślono, że "Krzysztof Wacławek, pełniący od marca 2019 roku funkcję Zastępcy Szefa ABW, posiada duże doświadczenie zawodowe w rozpoznawaniu i zwalczaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz interesów ekonomicznych państwa".

"W ABW pełnił również funkcje Dyrektora Departamentu Zagrożeń Strategicznych ABW, w którego powstaniu uczestniczył. W swojej służbie koncentrował się na rozpoznawaniu i zwalczaniu przestępstw godzących w gospodarkę narodową. Przed służbą w ABW Krzysztof Wacławek był funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, gdzie odpowiadał za prowadzenie postępowań kontrolnych" - dodano.

Dymisja szefa ABW. Co z Piotrem Pogonowskim?

Wirtualna Polska jako pierwsza informowała o dymisji poprzedniego szefa ABW - Piotra Pogonowskiego. Tę decyzję pozytywnie zaopiniowała komisja ds. służb specjalnych.

Jak ustalił reporter WP Sylwester Ruszkiewicz, Pogonowski stracił funkcję, dlatego, że nie odkrył w porę afery z udziałem szefa NIK Mariana Banasia. Po tym zdarzeniu miał stracić poparcie u swojego przełożonego, co poskutkowało szybką dymisją.

d3r34uj

Piotr Pogonowski od lat był związany z Prawem i Sprawiedliwością, a także Mariuszem Kamińskim. W okresie kiedy PiS był w opozycji, kancelaria prawna Pogonowskiego pracowała dla spółki Srebrna, gdzie zatrudniony był też obecny szef CBA Ernest Bejda. W Krajowym Rejestrze Sądowym widnieje również jako pełnomocnik spółki, która miała wybudować w centrum Warszawy dwa wieżowce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3r34uj

Podziel się opinią

Share
d3r34uj
d3r34uj
Więcej tematów