Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim: Integralność granic Polski i krajów bałtyckich jest zagrożona

- W tej chwili kilkanaście tysięcy polskich funkcjonariuszy i żołnierzy patroluje wschodnią granicę Unii Europejskiej. Po raz pierwszy od czasów żelaznej kurtyny integralność granic Polski i krajów bałtyckich jest zagrożona — przekazał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim.

Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim: Integralność granic Polski i krajów bałtyckich jest zagrożona 
Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim: Integralność granic Polski i krajów bałtyckich jest zagrożona Źródło: Anadolu Agency via Getty Images, fot: Anadolu Agency
d2w5nyt
d2w5nyt

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim we wtorek 23 listopada odczytany został list premiera Mateusza Morawieckiego ws. sytuacji na granicy z Białorusią. Przekazał go Ryszard Legutko, europoseł PiS, który występował w imieniu frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Jak podkreślił polityk "odzwierciedlają one poglądy mojej grupy, wielu milionów moich rodaków, a także mieszkańców Europy" - rozpoczął Ryszard Legutko

Premier Morawiecki: Celem akcji Łukaszenki jest destabilizacja w Europie

- Po raz pierwszy od czasów żelaznej kurtyny integralność granic Polski i krajów bałtyckich jest zagrożona. To nie jest wcale powtórzenie kryzysu migracyjnego z 2015 roku. Mamy do czynienia z zaplanowaną akcją prowokacyjną, której migranci są tylko narzędziami Łukaszenki, a celem jest destabilizacja w Europie - mówił Legutko.

Polski europoseł relacjonował, że zamiarów Łukaszenki nie trzeba dowodzić. On sam dostarcza takich dowodów. Zdaniem Morawieckiego na granicy polsko-białoruskiej toczy się "regularna bitwa o przyszłość Europy".

"Jak ta babka się nazywa?". Konsternacja w studiu. Zapomniał, z kim się spotkał

- Rosja Władimira Putina od lat konsekwentnie dąży do odbudowania pozycji imperialnej i podporządkowania sobie części Europy. Jej siłą jest nasza bierność. Dopóki to się nie zmieni możemy być pewni, że Putin będzie rozgrywał te interesy na swoją korzyść" - zakończył Legutko.

d2w5nyt

Wiceszef KE Margaritis Schinas: Szlaki tranzytowe są jeden po drugim zamykane

Po przemówieniu polskiego europosła, jako pierwszy głos zabrał Margaritis Schinas. Wiceszef KE podkreślił, że Szlaki tranzytowe wykorzystywane przez przemytników do sprowadzania migrantów na białoruską granicę są jeden po drugim zamykane. Schinas dodał także, że budowana jest globalna koalicja, aby przeciwstawić się instrumentalizacji migrantów.

- Loty z Bagdadu przez Dubaj, Bejrut, Stambuł, Damaszek i Taszkent zostały wstrzymane. Europa liczyła na swoich przyjaciół i jest ich wielu. Dajemy jasno do zrozumienia, że nie ma luk, które można by wykorzystać w partnerstwach, które Unia Europejska utrzymuje na całym świecie — podkreślił.

Oprócz kryzysu na wschodniej granicy UE, wtorkowe zebranie poruszyło także inne problemy, z którymi boryka się UE. Oprócz ciągle trwającej pandemii COVID-19, Europa zmierza w kierunku kryzysu energetycznego, który będzie zagrożeniem ubóstwa dla wielu krajów i ich mieszkańców.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2w5nyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w5nyt
Więcej tematów